Türkiye'de yayılış gösteren Asperula L., Galium L. ( Rubiaceae) cinsine ait bazı taksonların polen morfolojileri
Pollen morphology of the some taxa belonging to genus Asperula L., Galium L. (Rubiaceae) distributed in Turkey
  1. Tez No: 606693
  2. Yazar: SERAP AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL BAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada Rubiaceae familyasından Asperula L., Galium L. cinslerine ait; Asperula xylorrhiza Nábelek (siirt belumotu), Asperula orientalis Boiss. & Hohen. (gökçe belumotu), Asperula arvensis L. (tarla belumotu), Galium humifusum M.Bieb. (çimen iplikçiği),Galium consanguineum Boiss. (altın iplikçik), Galium incanum L. subsp. elatius (Boiss.) Ehrend.(gür iplikçik), Galium consanguineum Boiss. (altın iplikçik), Galium mite Boiss. & Hohen. (süpürge iplikçiği), Galium spurium L. subsp. spurium (arsız iplikçik) taksonları palinolojik özellikleri açısından incelenmiştir. Bu taksonlara ait örnekler yapılan arazi çalışmalarında toplanmıştır. Bu familyaya ait 9 takson ışık mikroskobu (LM) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak incelenmiştir. Bu çalışma sonucunda polenlerin tektumu perforat, mikrospin ve skabrat yapıları, apertür tipi zonokolpat olması gibi bazı ortak özellikler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the genera Asperula L., Galium L.; Asperula xylorrhiza Nábelek (siirt belumotu), Asperula orientalis Boiss. & Hohen. (gökçe belumotu), Asperula arvensis L. (tarla belumotu), Galium humifusum M.Bieb. (çimen iplikçiği), Galium consanguineum Boiss. (altın iplikçik), Galium incanum L. subsp. elatius (Boiss.) Ehrend.(gür iplikçik), Galium consanguineum Boiss. (altın iplikçik), Galium mite Boiss. & Hohen. (süpürge iplikçiği), Galium spurium L. subsp. spurium (arsız iplikçik) of the family Rubiaceae, have been studied in terms of palynologicalproperties. Examples of these taxa were collected in the field studies. 9 taxa light microscopy (IM) and scanning electron microscopy (SEM) belonging to this family were studied. As a result of this study some common traits of the taxa found out such as polen the tectum is perforated, apertures type is zonocolpate.