Demirci (Manisa) ilçesinde yetişen bazı ceviz (Junglas regia L.) genotiplerinin pomolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the pomological properties of some nuts (Junglas regia L.) genotypes growing in Demirci (Manisa)
- Tez No: 606699
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN MELDA ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ülkemizin ceviz yetiştiriciliği bakımından önemli bir potansiyele sahip olması genetik varyasyon zenginliğimiz açısından önemlidir. Yapılan seleksiyon çalışmaları istenilen özelliklerdeki genotiplerin belirlenmesi ve korunması açısından önemlidir. Islah çalışmalarında yeni çeşit belirlenmesinin temelinde seleksiyon araştırmaları yer alır. Bu araştırma ceviz popülâsyonlarından üstün özellikli tiplerin belirlenmesi amacı ile 2018-2019 yılları arasında Manisa İli Demirci İlçesi merkez ve mahallelerinde yürütülmüştür. Araştırmada ağaçların ve meyve özelliklerinin belirlenerek 130 ceviz tipinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda pomolojik ve fenolojik gözlemler sonucu 20 ceviz tipi çalışma açısından değerlendirmeye alınmıştır. Sonuç olarak Dem.45.KarY, Dem.45.KoAlt, Dem.45.KoÜst ve Dem.45.Mah tiplerinin seleksiyon çalışmalarında gelecek vaat ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our country has an important potential in terms of walnut cultivation is important for our richness of genetic variation. Selection studies are important for the determination and protection of genotypes with the desired characteristics. Selection studies are the basis of determination of new varieties in breeding studies. This research was carried out in the center and districts of Demirci District of Manisa between 2018-2019 in order to determine the superior types of walnut populations. In this research, 130 walnut types were used by determining the characteristics of trees and fruit. At the end of the research, 20 walnut types were evaluated in terms of pomological and phenological observations. As a result, it was determined that Dem.45.KarY, Dem.45.KoAlt, Dem.45.KoTop and Dem.45.Mah types are promising in selection studies.