Manisa ili, Asi Tepe (Demirci) florası
Flora of Asi Tepe (Demirci), Manisa province
  1. Tez No: 831483
  2. Yazar: SEVAL ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma Manisa ilinin Demirci ilçesinde bulunan Asi Tepe florasını belirlenmek için yapılmıştır. 2021-2023 yılları arasında çalışma alanında 18 arazi çalışması yapılmıştır. Bu arazi çalışmalarının sonucunda toplam 1263 bitki örneği toplanmıştır. Çalışma sonucunda 61 familya ve 229 cinse ait toplam 432 takson tespit edilmiştir. Çalışma alanında tespit edilen endemik takson sayısı 31, endemizm oranıda %7,2'dir. Fitocoğrafik bölgelere göre taksonların 120 tanesi Akdeniz elementi, 25 tanesi İran- Turan elementi, 23 tanesi ise Avrupa-Sibirya elementi ve 5 tanesi Karadeniz elementidir. Araştırma alanında en çok takson içeren familyalar Asteraceae, Fabacae, Caryophyllacae, Poaceae, Lamiaceae ve Brassicaceae iken en çok takson bulunan cinsler Trifolium, Vicia, Alyssum, Medicago, Veronica, Bromus'dur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the flora of Asi Tepe in Demirci district of Manisa province. Between 2021-2023, 18 different field studies were carried out in the study area. As a result of these field studies, a total of 1263 plant specimens were collected. As a result of the study, a total of 432 taxa belonging to 61 families and 229 genera were identified. The number of endemic taxa detected in the study area is 31, and the rate of endemism is 7.2%. According to the phytogeographic regions, 120 of the taxa are Mediterranean element, 25 of them are Iran-Turan element, 23 of them are Euro-Siberian elements and 5 of them are Black Sea elements. While the families with the most taxa in the research area are Asteraceae, Fabacae, Caryophyllacae, Poaceae, Lamiaceae and Brassicaceae, the genera with the most taxa are Trifolium, Vicia, Alyssum, Medicago, Veronica and Bromus.