Hersek bölgesi şerefesiz taş minareli küçük camilerinin yapım teknikleri, Bileça Hasan Paşa Predoyeviç camii koruma sorunları ve restorasyon önerisi
Building techniques of small mosques with stone minarets without balcony within the area of Herzegovina, conservation problems and proposal for restoration of Hasan Pasha Predojevic mosque in Bileca
  1. Tez No: 606715
  2. Yazar: DZEMAL SKREBO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ŞAKİR BİNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 368
Özet
Osmanlı İmparatorluğu, tarih içinde bulunduğu ve fethettiği bölgelerde birçok mimari eserler bırakmıştır. Bu eserlerden camiler, Osmanlı mimarlığının en belirgin simgesel mimari eserlerindendir. Hersek bölgesinde Osmanlı döneminde 4 farklı tipte camiler inşa edilmiştir. En az araştırılmış olan ve yöresel mimari özellikleri taşıyan şerefesiz taş minareli küçük camilerdir. Bu tip camilerin en karakteristik özelliği taş minaresidir. Bazı araştırmacılar bu minare formunu çan kulesine benzetmişlerdir. Bu minare ve cami mimarisi Adriyatik denizi kıyısında mimari etkileşim olarak ortaya çıkmıştır. Bu camiler XV yy'dan XX'ya kadar inşa edilmeye devam edilmiş, fakat camilerin bulunduğu bölgede yaşanan savaşlarda, özellikle son savaşta (1992-1995), tüm camiler zarar görmüş, bazıları ise temeline kadar yok olmuştur. Bu tipteki camilerin ortak mimari özellikleri: dikdörtgen plan şeması, kırma çatı,“skriljac”(şkrilyats) adlı kayrak taşından çatı kaplaması ve şerefesiz taş minaresidir. Bu çalışma Hersek bölgesinde bulunan bu tipteki camilerin tanımı, genel özellikleri, mevcut durumları ve koruma sorunları hakkında bilgi vermektedir. Tezin konusu olan, Bileça'da bulunan Hasan Paşa Predoyeviç cami bu tipteki cami grubuna aittir ve camiyle ilgili detaylı bilgiler verilmiştir: tarihsel gelişimi, yapım teknikleri, koruma sorunları ve restorasyon önerisi.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire has left many architectural monuments in the regions they conquered through history. Mosques are the most prominent symbols among all the architectural monuments. During the rule of Ottoman Empire in Herzegovina area 4 types of mosques has built. The least studied type of mosque was small mosques with stone minarets without balcony. The most recognizable feature is square-based stone minaret. Some scholars say that minaret's shape resembles a campanile. The architecture of those mosques and minarets impact results of Adriatic cost's architecture. Those mosque start built in XVI century and they still built until XX century but because of was in this area, especially last war (1992-1995) all mosques were damaged, some of them get destroyed. Common architectural features of those mosques are: square plan, hipped roof, stone coated roof tile called ''skriljac'' (eng. slate) and square based stone minarets. This research gives descripitions, genel informations, current situations and conservation problems of those mosques in Herzegovina. Also, Hasan Pasha Predojevic's mosque in Bileca is one of them and it is subject of this thesis. This thesis gives all information and details of Hasan pasha Predojevic's mosque such us: historical development, construction technique, conservation problems, current situation and conservation and restoration projects with all details.