Prenatal dönemde anaları farklı beslenen Türk Saanen oğlaklarında postnatal proporsiyonal büyüme
Postnatal proportional growth of Turkish Saanen goat kids whose mother feed by different feeding levels during prenatal period
  1. Tez No: 606759
  2. Yazar: MELİH BAYKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR KONYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmada, doğum öncesi dönemde anaları farklı besleme düzeyinde beslenen ergin ve çepiç analardan doğan oğlakların, doğum sonrası dönemlerde aylık ölçümler sonucunda elde edilen verilerinde proporsiyonel büyümenin araştırılması, gebelik döneminde anaları için stres faktörü olan besleme düzeyindeki farklılığın oğlaklarda bilateral organlarda simetri üzerine etkilerinin araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmanın hayvan materyalini 78 baş Türk Saanen genotipi oğlak oluşturmaktadır. Ergin analar besin madde gereksinimlerinin NRC (2007) bildirişlerine göre tamamının karşılandığı (EK) ve gereksinimlerinin %80'inin karşılandığı (kısıtlama grubu, E80) grupları olarak oluşturulmuştur. Çepiçler ise gebelik süresince canlı ağırlık ve öngörülen büyüme hızı doğrultusunda belirlenen besin madde gereksinimlerinin karşılandığı kontrol grubunun yanı sıra Ç-K, Ç-80 grubu ve gereksinimlerinin %20 fazlası tüketime sunulan Ç-120 grubu olarak gruplandırılmıştır. Ergin analar çoğuz gebelerde, çepiçler ise tekiz gebe analar seçilmiştir. Doğan oğlaklardan baş, ekstremiteler ve gövdeye ait ölçümler alınarak bu ölçümlerin mutlak nispi farkları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed at investigating proportional growth of goat kids, which were born from mature or yearling goats fed with diferent feeding levels in late gestation with regard to the influence of feeding levels of the mothers as a stress factor on the symmetry in bilateral organs in the kids. A total of 78 Turkis Saanen goats were used in the present study. Mature goats were divided into two groups; first group receiving 100% of their nutrient requirements (EK) based on NRC (2007) and the other group receiving 80% of their nutrient requirements (E80). The yearling goats were dividced into four groups; control group, CK, C80 and C120. Twin kids bearing mature goats and single kid bearing yearling goats were chosen. Head, extremities and body measurements of kids were taken to analyse relative differences.