Bingöl ili göynük sulama suyunun kalitesinin belirlenmesi ve yonca verimi (Medicago sativa L.) üzerine etkisinin incelenmesi
Determination of the quality of göynük irrigation water in Bingöl province and investigation of the effect on Medicago sativa L. yield
- Tez No: 606780
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA DEMİRKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, Bingöl Göynük Çayı üzerine kurulmuş ve tarımsal sulama amacıyla kullanılan Göynük Sulama Regülatörünün su kalitesi incelenerek, sulama alanlarında yetiştirilen ve hayvan yemi olarak kullanılan yonca yem bitkisinin verimine etkileri araştırılmıştır. Regülatörden sulama kanallarına aktarılan suyun geçtiği 7 köyden (Beyaztoprak, Sarıçiçek, Çeltiksuyu, Yeniköy, Dik, Kumgeçit ve Büyüktekören), 6 noktada yonca tarlası belirlenerek, yoncanın (Medicago Sativa L.) vejetasyon süresince tüm biçimleri gerçekleştikten sonra, yeşil ot ve kuru ot verim değerleri alınmıştır. Belirlenen noktalardan 2017 yılı Ocak, Mayıs ve Eylül dönemlerinde yüzeysel su numuneleri alınmış ve suyun kalitesini ölçmek için bazı parametreler belirlenmiştir. Altı noktada yetişen yonca yem bitkisinin ikinci çiçeklenme dönemindeki bitki örnekleri ile alanlardan 0-30 cm derinlikte toprak numuneleri alınarak, kimyasal içerik değerleri incelenmiştir. Su örneklerinde pH, elektriksel iletkenlik (EC) değerleri, Ca, Mg, HCO3-, Cl, sertlik (Ca + Mg), potasyum (K), sodyum (Na) ve ağır metaller (Mn, Zn, Fe, Cu, Ni ve Co), ile topraktan pH, EC değerleri, potasyum, sodyum, fosfor, organik madde, kireç, tuzluluk ve ağır metaller (Fe, Cu, Mn, Zn, Ni ve Cr), bitkide ise azot (N), fosfor (P), sodyum (Na) ve ağır metal (Zn, Fe, Cu, Ni, Mn ve Cr) analizleri çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted on the Göynük Dam of Bingöl Göynük River and the water quality of the Göynük Dam, which was used for agricultural irrigation, was investigated and the effects of alfalfa fodder crop grown on the irrigation dam basin and used as animal feed were investigated. From the 7 villages (Beyaztoprak, Sarıçiçek, Çeltiksuyu, Yeniköy, Dik, Kumgeçit and Büyüktekören) where the water is transferred from the dam to the irrigation canals, the alfalfa field is determined at 6 points, and after all forms of clover (Medicago sativa L.) during vegetation, green grass and dry Weed yield values were taken. Surface water samples were taken from determined points in January, May and September 2017 and some parameters were determined to measure the water quality. In the second flowering period of the alfalfa fodder plant growing at six points, soil samples were taken from the fields with 0-30 cm depth and the chemical content values were examined. pH, Electrical Conductivity (EC) values, Ca, Mg, HCO-3, Cl, Hardness (Ca + Mg), potassium (K), sodium (Na) and heavy metals (Mn, Zn, Fe, Cu, Ni and Co) pH, electrical conductivity (EC) values, potassium (K), sodium (Na), phosphorus (P), organic matter, lime, salinity and heavy metals (Fe, Cu, Mn, Zn, Ni and Cr) , Nitrogen N, phosphorus (P), sodium (Na) and heavy metal (Zn, Fe, Cu, Mn, Ni and Cr) analyzes were performed in the plant.