Diyarbakır ilinin Hydrophilidae ve Helophoridae (Coleoptera) familyaları açısından faunistik incelenmesi
Faunistic investigation of Hydrophilidae and Helophoridae (Coleoptera) families of Diyarbakır province
  1. Tez No: 606779
  2. Yazar: MEHMET İLKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH MART
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada Diyarbakır ilinden toplanan Hydrophilidae ve Helophoridae familyalarına ait örnekler değerlendirilmiştir. Örnekler Mayıs-Eylül 2016 ve Nisan-Ekim 2017 tarihleri arasında çeşitli akarsu, kaynak, dere, birikinti ve göletlerin sığ kesimlerindeki bitki ve yosunlar arasından toplanmıştır. Araştırma bölgesinde Hydrophilidae familyasına ait 7 cins'ten 12 takson (tür) ve Helophoridae familyalarına ait 1 cins'ten 10 takson (tür) tespit edilmiştir. Bu türlerden, Paracymus scutellaris (Rosenhauer, 1856), Anacaena lutescens (Stephens, 1829), Helophorus discrepans (Rey, 1885), Helophorus frater (d'Ochymont, 1926) türleri hem Güneydoğu Anadolu Bölgesi hem de araştırma bölgesinden ilk defa kaydedilmiştir. Ayrıca, E. (L.) fuscipennis (Thomson, 1884) ve Hydrobius fuscipes (Linnaeus), türleri ise yalnızca araştırma bölgesinden ilk defa kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been evaluated the specimens of the Hydrophilidae and Helophoridaecollected from Diyarbakır province. The specimens have been capturedfrom shallow fieldsof the varied running water, springs, streams and ponds, between May-September 2016 and April-October 2017. In the study fieldtotally, have been detected which of 12 species belong to 7 genus of the Hydrophilidae and have been determined which of 10 species belong to 1 genus Helophoridae. Of these, Paracymus scutellaris (Rosenhauer, 1856), Anacaena lutescens (Stephens, 1829), Helophorus discrepans (Rey, 1885), Helophorus frater (d' Ochymont, 1926)is new record for the and Southeastern Anatolia Region as well as from research area. Additionally, E. (L.) fuscipennis (Thomson, 1884) and Hydrobius fuscipes (Linnaeus),merely have been listedfrom the research area for the first time.