Adli toksikolojik analiz testlerinin kalite yönetim sürecine uygunluğu
Availlability of forensic toxicological analysis tests to quality management processes
  1. Tez No: 606782
  2. Yazar: NAZİFE DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Adli toksikolojide analitik süreçlerin işleyişi Tıbbi Laboratuvar Yönetmeliği'nde, standartlarda ve kılavuzlarda tanımlanmaktadır. Toplam Kalite Yönetimi, çalışanların aktif katılımıyla yapılan faaliyetlerde kaliteli mal veya hizmet üreten yönetim anlayışıdır. Tıbbi laboratuvarda hastaya ilişkin verilen hizmetin raporu oluşuncaya kadar geçen tüm evreler Toplam Kalite Yönetimine göre değerlendirilebilmektedir. Çalışmamızda Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, toplam kalite yönetiminin değerlendirilmesi amacıyla oluşturulan anket soruları, adli toksikolojik analiz testleri için idrar numunesi gönderen birimlerin (Denetimli Serbestlik poliklinikleri, AMATEM, ÇEMATEM, adli tutuklu servis, adli poliklinikler, 22.34.10.33.40.servis) ve biyokimya laboratuvarı çalışanlarına (form 1 ve form 2) uygulandı. Uygulanan anket sonucu elde edilen veriler, 01.01.2013 - 31.12.2015 tarihleri arasında kurumda adli toksikolojik analiz testlerinin preanalitik aşamasında kurum otomasyonunca red edilen numunelere ve bu süreçte kayıt altına alınan Düzeltici Önleyici Faaliyet (DÖF)'ler ile Toplam Kalite Yönetimine (TKY) göre değerlendirildi. Çalışmamızda elde ettiğimiz verilerin bilimsel analiziyle farklı meslek gruplarından oluşan personelin kişisel özellikleri (cinsiyeti, yaşı, eğitim durumu, görevi, kurumda ve şu anki görevinde çalışma süresi, medeni durumu, çocuk sahibi olması, ailesindeki kişi sayısı, aylık geliri, çalışma şekli) ile bunların bu süreçteki bilgi düzeylerinin yeterliliği ve algı düzeyleri istatiksel olarak değerlendirilmiştir. . Elde edilen bu istatistiksel verilerin gelecekte tıbbi laboratuvarlarda çalışan personelin kalite yönetim süreçlerine uygunluklarını iyileştirmede planlanacak faaliyetler için yararlı olması öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Analytic process of Forensic toxicology is defined in medical laboratory regulation, standarts and guidances. Total Quality Management is a management perception producing good quality property or service at activities that are made by active involvement of employees. The all stages that have been passed at medical laboratory until the report of the service that is given to patient is formed, can be evaluated according to Total Quality Management. In our study, questionnaires (form 1 and form 2) that are composed to evaluate Total Quality Management are performed at units that deliver urine samples for forensic toxicologic analytic tests (Polyclinics of probation, AMATEM, ÇEMATEM, unit of forensic prisoners, forensic polyclinics, 22, 34, 10, 33, 40. wards ) and biochemistry laboratory employees in Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Reception Instıtute. The data that have been acquired from the questionnaries, were investigated according to samples which have been refused from otomation of institution between 01.01.2013 - 31.12.2015 in preanalytic processes of forensic toxicologic analysis tests , corrective preventive actions that have been registered in this process, and Total Quality Management. Personal characteristics of employees that are composed of different professions (gender, age, education status, job, employment period of current job in institution, marital status, to have child, number of person in the family, monthly salary, manner of working), sufficiency of knowledge levels in this process and perception levels of employees were evaluated statistically. The statistical data that have been obtained were envisioned to be useful in future for the operations that are going to plan the availlability of employees to quality management processes.