Investigation of dynamic wake theory with run-time varying number of dynamic inflow states
Dinamik kuyruklu iç akış teorisinin durum değişkenleri sayısının gerçek-zamanlı olarak değiştirilerek incelenmesi
- Tez No: 606815
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY YAVRUCUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Helikopter rotorlarının iç akışlarının modellenmesi için dinamik kuyruklu iç-akış teorisi kullanilmasi durumda, dinamik iç-akış durum değişkenlerinin sayısının iç-akış dağılımına etkisi incelenmektedir. İç-akış değişkenlerinin koşu-zamanında değiştirelebileceği bir simülasyon ortamı hazırlanmıştır. Durum değişkenlerinin sayısı helikopterin hızına ve rotora verilen kontrollere göre değiştirilmiştir. Bu tezde, iç-akış dağılımının hesaplanması için yeni bir method önerilmektedir. Yüksek durum değişkeni kullanan iç akış modellerine ihtiyaç duyulmadığı zamanlarda, durum değişkeni sayısının düşürülerek işlem süresinin kısaltılması sağlanmıştır. Uçuş koşulları yüksek durum değişkenli inflow modeli kullanılmasını gerektirdiği durumlarda ise durum değişkeni sayısı artırılarak iç-akış dağılımının hesaplanması sağlanmıştır
Özet (Çeviri)
The effect of number of inflow states to inflow distribution is investigated when dynamic wake inflow is used to represent the rotor inflow. A simulation is set-up to be able to change the number of inflow states in run-time. The number of inflow states are changed with respect to advance ratio and the controls to the rotor. In this thesis, a new method to compute inflow distribution is proposed. The number of inflow states are decreased during run-time to reduce computation time when the higher state inflow models are not required. When conditions on the rotor requires higher state inflow models, the number of inflow states are increased to calculate inflow distribution.