Sürgün sürecinde büyük grup kimliğinin travmanın onarımındaki rolünün incelenmesi: Ahıska Türkleri örneği
Examining the role of large group identity in the treatment of trauma during the exile: the case of ahiska Turks
  1. Tez No: 606814
  2. Yazar: BETÜL ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
çalışmanın amacı, 1944 yılındaki büyük sürgünde zorla göç ettirilmiş, birinci nesil Ahıska Türklerinde travmanın sağaltım sürecinde, sahip oldukları büyük grup kimliğinin etkisi incelemektir. Yaşamış oldukları travmatik olayın etkisinin aradan yıllar geçmiş olmasına rağmen devam ettiği; iç dünyalarını ve kimliklerini yaşadıkları üzerinden şekillendirildikleri düşünülmektedir. Katılımcılar, anavatanları olan Ahıska'dan, sahip oldukları Türk-Müslüman kimliği nedeniyle sürgün edilmiş, sonrasında farklı yerlere göç etmek zorunda kalmışlardır. Yaşları 79 ile 89 arasında değişen, İstanbul ve Bursa'da yaşamakta olan birinci nesil aile üyeleri ile görüşmeler yapılmıştır. Görüşme çıktıları, Yorumlayıcı Fenomonolojik Analiz (YFA) aracılığı ile analiz edilmiştir. Altı üst tema ve yirmi iki alt temaya ulaşılmıştır. Ulaşılan üst temalar şu şekildedir; 1) kimlik yapılanması 2) sürgün ve göç yaşantısı, 3) adalet arayışı, 4) ev bulma ve vatana dönme çabaları, 5) baş etme mekanizmaları, adaptasyon ve hayatta kalma stratejileri 6) kaybedilen topraklara dair. Bu temalara ek olarak, araştırmacının görüşmeler süresince yaptığı gözlemlere yer verilmiştir. Çalışmanın, göçmenlerin yaşadıkları travmatik olaylara ve travmatik olayların sağaltımına yönelik tanımlayıcı bir niteliği olması nedeniyle devlet kuruluşlarının ve sivil toplum kuruluşlarının göçmenler için geliştirdikleri politikalar ve destek programlarına yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of large group identity in the treatment process of trauma in the first generation Ahiska Turks who were forcibly displaced during the exile in 1944. It is thought that even though it has been over the years, it affects their lives. In addition, their inner world and identity has been shaped by traumatic event they have experienced. Participants were exiled from their homeland, Ahiska, because of their Turkish-Muslim identity and then had to migrate to different places. Interviews were held with first-generation family members, aged between 79 and 89, living in Istanbul and Bursa. The results of the interviews were analyzed by Interpretative Phenomenological Analysis (IPA). 6 superordinate themes and 22 subordinate themes emerged: The superordinate themes are: 1) identity construction, 2) exile and immigrant life, 3) seeking justice, 4) finding home and trying to return homeland 5) coping mechanisms, adaptation and survival strategies 6) about the lost homeland. In addition to these themes, observations made by the researcher throughout the interviews were included. It is thought that the study will help to create policies and support programs developed by the state institutions and non-governmental organizations for migrants because of the study's descriptive aspect to traumatic events and their treatments.