Küçük eklemlerde implant artroplastisi uygulamalarımız ve sonuçları
  1. Tez No: 60683
  2. Yazar: ERBİL OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Küçük eklemleri ilgilendiren primer ve sekonder osteoartrit veya romatoid artrit vakalarında, bu güne kadar bir çok konservatif veya cerrahi tedavi yöntemleri uygulanmıştır. Implant artroplastisi uygulaması, alınan başarılı sonuçlar ile dejeneratif ekleminin tedavisinde etkin ve yeni bir tedavi yöntemi olarak yerini almıştır. Gülhane Askeri Tıp Akademisi ve Askeri Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabili Dalında 1994 - 1996 yılları arasında 17 hastanın 32 küçük eklemine implant artroplastisi yapılmıştır. Küçük eklem protezi uygulamada, uygun hasta ve protez seçimi, yetişmiş cerrahi ekip tarafından iyi bir cerrahi teknik ve yardımcı ekip tarafından yapılacak iyi bir postoperatif rehabilatasyon ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Bu çalışmada, Kliniğimizde yapılmış olan 32 küçük eklem protezi uygulaması ve erken dönem sonuçları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Up to date many conservative or surgical treatment methods have been applied to the small joints with primary or secondary osteoarthritis and rhemumatoid arthritis. In the cases of failed classic methods or at severely arthritic small joints, there is a great improvement and success with prosthetic replacement of the compenents of the small joints in the last 15 years. Recently, application of small joint prosthesis is considrered as an effective and new method for the treatment of degenerative small joints. We applied 32 small joint prosthesis to 17 patients at Giilhane Military Medical Academy and Millitary, Medical Faculty, beetween 1994 and 1996 Well trained surgical team, well designed prosthesis and properly chosen patient together with a good surgical technigue, co-surgical team and post operative rehabilitation are the milestones of successful small joint arthroplasty. In this study, the cases of 17 small joint arthroplasty which applied at our clinic and their short-term results are discussed. SI