Tasavvufta irşad ve mürşide teslimiyet
Gui̇dance and submi̇ssi̇on to the murshi̇d i̇n sufi̇sm
- Tez No: 606902
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ZEKİ SÜSLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada tasavvufta irşâd, mürşid, mürid, konuları ve mürşid ile mürid arasındaki teslimiyet ilişkisi ele alınmıştır. İslam'ın ana kaynakları ile tasavvuf kaynakları öncelikli olmak üzere çalışmada geçen kavramlarla ilgili eserler incelenmiştir. İrşâd dinin emir ve yasaklarının anlaşılması, yaşanması ve başkalarına aktarılması gayretidir. Mürşid irşâd eden, örnek şahsiyet rol model veya hoca konumundadır. Mürid ise tasavvuf yoluna girmeye talip öğrenci konumundadır. Mürşid ile mürid arasındaki ilişki irşâd bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the issues of guidance Irshad, Murshid, Disciple in Sufism and the relationship of submission between the Murshid and Disciple are discussed. The works related to the concepts in this study have been examined with priority on the main sources of Islam and the sources of Sufism. Guidence is an effort to understand, experience and transfer the orders and prohibitions of religion to others. The Murshid is a guide, pacemaker, role model or teacher. The Disciple is a student who aspire to enter the path of Sufism. The relationship between the Disciple and the Murshid was examined in the context of guidance.