Atheroskleroz'da Desmopressin'in (DDAVP) fibrinolitik sisteme etkisi
The Effect of desmopressin on fibrinolytic system in atherosclerosis
- Tez No: 60695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENİHA HACIHANEFİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
34 ÖZET Bu çalışmamızda Desmopressin (DDAVP)' in insanda fibrinolitik sistem üzerine etkisi invivo olarak 9 tane 20-25 yaş arası genç ve 14 tane Periferik Obiiferatif Damar Hastası toplam 23 kişide araştırıld. DDAVP'nin fibrinolitik bir ürün olan ve damar endotelinden salgılanan t-PA miktarını kontrol grubu ve atherosklerotik grupta artırdığı Elisa yöntemi kullanılarak tespit edildi. Yine iki grupta DDAVP injeksiyonundan sonra PAI miktarlarının azaldığı Sentetik Kromojenik Subatrat yöntemi kullanılarak tespit edildi. t-PA/PAl oranı dikkate alınarak değerlendirildiğinde DDAVP nin kontrol grubu ve atherosklerotik grupta fibrinolitik sistemi artırdığı, kontrol grubundaki artışın atherosklerotik gruba oranla daha fazla meydana geldiği bu çalışmada gösterilmiştir. vWF miktarı DDAVP injeksiyonundan sonra plazmada t-PA miktarıyla beraber artış göstermektedir. Çalışmamızda vWF miktarlarında artış Elisa yöntemi kullanılarak tespit edildi. vWF miktarlarındaki artış, kontrol grubunda atherosklerotik gruba oranla daha çok bulundu. Bu oran iki grupta t-PA artışının kontrol grubunda atherosklerozlulara oranla daha çok artmasıyla uyum göstermektedir. Sonuç olarak DDAVP nin iki grupta fibrinolitik sistemi arttırırken vWF ve t-PA'nın endotel hücresinden beraber salınımına sebep olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
35 SUMMARY In this study, the effect of Desmopressin (DDAVP) on the fibrinolitic system in human being, as invivo, on nine 20-25 aged young people and 14 Periferic vein patient totally on 23 people were examined. By Eliza method, it was determined that in control group and atherosclerotic group DDAVP caused increase in the quantity of t-PA which is on fibrinolitic product and secreted from the vein endotelin. Also, by being employed Sentetic Kromojenic Subatrat method, it was determined that the quantities of PAI decreased in both group after the injection of DDAVP. When it is evaluated by taking into consideration the proportion of t- PA/PAI it is proved in this study that DDAVP increases fibrinolitic system in control group and atherosclerotic group and in addition to that the increase in control group is more than the increase in atherosclerotic group. The quantity of vWF shows increase together with the quantity of t-PA in plasma after the injection of DDVAP. In our study, the increase in vWF quantity was determined by being employed Eliza method. The increase of vWF quantity in control group in proportion to that in atherosclerotic group was found more. That proportion shows consistency with that t-PA increases more in control group than in atherosclerotic group. As a result, it can be said that while DDAVP increases the fibrinolitic system in both groups, it also causes the secretion of vWF and t-PA together from the endotel cell.