Teratojenite açısından riskli gebelikler ve sonuçlarının değerlendirilmesi
Pregnancies at risk for teratogenicity and the evaluation of the outcomes
  1. Tez No: 60696
  2. Yazar: ELİF YOSUNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Tıbbi Biyoloji, Obstetrics and Gynecology, Medical Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
VI. ÖZET Konjenital anomalilerin bilinen sebepleri arasında % 10'luk bir gurubu çevresel etkenler oluşturmaktadır. Konjenital anomalilerin kesin olarak belirlenemeyen sebepleri % 60'lık bir orandadır ve bunlar içinde de çevresel ve genetik faktörlerin birarada etki ettiği düşünülmektedir. Bir başka deyişle, teratojen nedenli konjenital anomali oranı oldukça fazla olup, konunun önemi, teratojenlerin tanınmasıyla pek çoğuyla karşılaşmaktan sakınılarak, oluşabilecek anomalilerin primer olarak önlenebilir olmasıdır. 2 senelik süre içinde teratojenite danışması almak için başvurmuş 250 olgunun çeşitli parametrelerle incelenmesi planlanmıştır. Çalışma gurubunda karşılaşılan olası teratojenler, 213 olguda yalnızca ilaç (kimyasal), 9 olguda ionizan radyasyon (fiziksel) ve 28 olguda her ikisi birden olmuştur. Çalışma süresi içinde doğum yapması beklenen 164 olgunun 150 tanesi ile görüşülebilmiştir. Bunların 13 tanesinin gebeliği spontan abortusla, 16 tanesinin çeşitli nedenlerle, medikal tahliyeyle, 2 tanesinin ölü doğumla ve 119 tanesinin canlı doğumla sonuçlanmıştır. Canlı doğum ile sonuçlanmayan 31 gebelikten yalnızca 5 tanesi incelenebilmiş ve sonuçlan elde edilmiştir. Bu 5 olguda da çeşitli tip ve sayıda anomali tesbit edilmiş ve tesbit edilen anomalilerin büyük çoğunlukla literatür bilgilerine uyduğu görülmüştür. Canîı doğum ile sonuçlanan 119 gebelik ele alındığında, 17 olguda tek anomali, 14 olguda multipl anomali gözlenmiş, geri kalan 88 olguda herhangi bir anomaliye rastlanmamıştır. Anomali gözlenenler arasında yalnızca tek preparat kullanımı olan 4 olgu vardır ve ancak bunlarda gözlenen anomalilerle, literatür bulgularının karşılaştırması anlamlıdır. Bunlardan 1 tanesinin karşılaştığı etken madde ile ilgili yapılmış çalışma bulunamamıştır. 2 tanesinde gözlenen anomalilerden literatürde bahsedilmemektedir. 1 tanesinde gözlenen anomali literatürdeki bulgulara benzemektedir. Bu çalışmadaki sonuçlarla, karşılaşılan problemlerin, yapılması düşünülen geniş çaplı teratoiojik çalışmaların tasarlanması sırasında yardımcı olması umulmaktadır. 134
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Environmental factors constitute 10 % of known causes of congenital abnormalities. The 60 % of unknown causes also suspected to be a coeffect of both the environment and a genetic background. The rate of the congenital abnormalities of known teratogenic origin is very high and the significance of the subject is that, the most of them are preventable only by avoidance of exposure. Various parameters of 250 cases, referred for a teratogenicity counseling in 2 years time were studied. Among the exposures observed in the study group, 213 of cases exposed to drugs, 9 to irradiation, and 28 to both of them. We managed to communicate with 150 cases of the 164 cases that were expected to deliver. 13 cases had spontaneous abortions, 16 cases had medical abortions, 2 cases had stillbirth and 119 cases had live fetuses. Among the 31 pregnancies which had not resulted in live births, only 5 of them had been examined. Different types and numbers of anomalies observed among these 5 showed a resemblence to lliterature findings. Among 119 live births, 17 had a single anomaly, 14 had multipl anomalies. Only 4 of them exposed to a single agent in fetal life, and it is reasonable to compare these with literature findings. The findings observed in 2 of them had not been mentioned anywhere, and the findings of 1 of them were similar to those in the literature. The study results and the problems faced will hopefully be a great help in designing future studies. 135