Yozgat ili ekolojik koşullarında farklı ekim zamanlarının aspir (Carthamus tinctorius L.)'de verim ve verim unsurları üzerine etkisi
Effect of different sowing dates on yield and yield components of safflower plant in Yozgat ecologial city conditions
  1. Tez No: 606971
  2. Yazar: DİLARA YÜCE BOZ
  3. Danışmanlar: PROF. BELGİN COŞGE ŞENKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, farklı aspir çeşitlerinin Yozgat-Yerköy ekolojik koşullarında farklı ekim zamanlarında verim ve verim unsurları üzerine etkisi ve adaptasyonu belirlenmeye çalışılmıştır. Deneme, Yozgat Bozok Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Yerköy deneme tarlasında, Tesadüf Blokları Bölünmüş Parsel Deneme Desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada bitki boyu (cm), bitki başına yan dal sayısı (adet), bitki başına tabla sayısı (adet), gövde ağırlığı (g), bin tane ağırlığı (g), ham yağ oranı (%), kuru madde miktarı (%) ve bitki başına tohum verimi (g) üzerine çeşit ve ekim zamanının etkileri incelenmiştir. Çalışma sonucunda; bitki boyu, bin tane ağırlığı, ham yağ oranı, kuru madde miktarı ve bitki başına tohum verimi ve çeşitler arasında farklılık göstermiştir. Ham yağ oranı Linas, Olas ve Balcı çeşitlerinde (sırasıyla %26.68, %29.32 ve %27.71) daha yüksek bulunmuştur. Ekim zamanına göre ise bitki boyu, bitki başına yan dal sayısı, bitki başına tabla sayısı, gövde ağırlığı, kuru madde miktarı ve bitki başına tohum verimi farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this experiment was aimed to determine effect of different sowing dates on yield and yield components of safflower plant in Yozgat city ecological conditions. In this study the experimental design was randomized complete block design with three replications in Yozgat Bozok University Agricultural Application and Research Center. In research were investigated plant height (cm) , number of side branches per plant, number of heads per plant, trunk weight (g), 1000 seed weight, crude oil ratio, amount of dry matter, and seed yield per plant under effect of varieties and different sowing dates. The results showed that were different between varieties in terms of the plant height, 1000 seed weight, crude oil ratio, amount of dry matter, and seed yield per plant. Crude oil ratio in Linas, Olas and Balcı varieties (%26.68, %29.32 and %27.71, respectively) were found higher than other varieties. According to sowing dates, were different from plant height, number of side branches per plant, number of heads per plant, trunk weight, amount of dry matter, and seed yield per plant.