Türkiye tatlı sularındaki dişli sazan genusu Aphanius nardo, 1827 (Actinopterygii: Cyprinodontidae) filogenisi
The phylogeny of killifish genus Aphanius nardo, 1827 (aActinopterygii: Cyprinodontidae) in Turkish freshwater
- Tez No: 606979
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Anadolu'daki Aphanius (Balıklar: Cyprinodontiformes) cinsinin filogenetik ilişkilerini test etmek için on dokuz Aphanius türünün 29 popülasyonunu temsilen 107 dişli sazan bireyinin sitokorm b geninin 1065 hizalanmış baz çiftini analiz ettik. Elde edilen haplotipler (h: 44) kesinlikle yereldi ve türler arasında paylaşılmamıştır. Komşu birleştirme, maksimum olasılık ve maksimum tutumluluk yöntemleri ile oluşturulan filogenetik ilişkiler biribirleriyle tamamen uyumludur, üç ana grubun ortaya çıktığını göstermiştir. Türler ve gruplar, jeolojik olarak iyi tanımlanmış birimlerle sınırlandırılmıştır ve birbirlerinden belirgin şekilde farklılaşmıştır. Sonuçlarımız, Pliyosen orojenik olayları tarafından şekillendirilen bir çeşitlendirme modeli gösteren Aphanius'un daha önceki çalışmaları ile de uyuşmaktadır. Mevcut sonuçlar, mitokondriyal sitokrom b gen dizilerinin, Aphanius türlerin tanımlanması ve filogenetik analizi için etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
We investigated the phylogenetic relationships of Aphanius (Pisces: Cyprinodontiformes) genus in Anatolia by analysing 1065 base pair fragment of the mitochondrial cytochrome b gene of 107 samples representing 29 populations of nineteen Aphanius species. The derived haplotypes (h: 44) were strictly local and were not shared between species. Phylogenetic relationships reconstructed by neighbor joining, maximum likelihood and maximum parsimony methods are fully congruent, showed the occurence of three main groups. Species and groups are restricted to geologically well-defined units, and are deeply divergent from each other. Our results are in agreement with a previous study of Aphanius that also shows a diversification pattern driven by the Pliocene orogenic events. Present results indicate the effectiveness of mitochondrial cytochrome b gene sequences for species identification and the phylogenetic analysis of Aphanius species.