Dizel - kanola yağı, dizel - kanola yağı biyodizeli, kanola yağı – kanola yağı biyodizeli karışımlarının yakıt özelliklerinin belirlenmesi
Determination of fuel properties of diesel - canola oil, diesel - canola oil biodiesel, canola oil - canola oil biodiesel mixtures
- Tez No: 606980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANZER ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, yerel bir marketten temin edilen kanola yağından (KY) metanol ve sodyum hidroksit (NaOH) kullanılarak iki aşamalı transesterifikasyon yöntemiyle kanola yağı metil esteri (KYME) üretilmiştir. Kanola yağı metil esteri (KYME), kanola yağı (KY) ve eurodizelin (ED) fizikokimyasal özellikleri deneysel olarak tespit edilmiştir. 15°C sıcaklıkta yoğunluğu 881.07 kg/m3, 40°C sıcaklıkta kinematik viskozitesi 4.703 mm2/s, su içeriği 450.07 mg/kg, parlama noktası 170°C olarak ölçülen KYME'nin, EN14214 ve ASTM6751 standart değerler içerisinde olduğu görülmüştür. Parlama noktasının yüksek olması nakliyesinin güvenli olduğunu göstermektedir. Isıl değeri 39.98 MJ/kg olarak ölçülen KYME'nin EN14213 standart değerleri içerisinde bulunduğu tespit edilmiştir. Renk değeri 0.6 olarak tespit edilmiş ve ASTM D1500 standart değeri içerisinde yerini almıştır. Aynı zamanda KYME-KY, KYME- ED ve KY-ED karışım yakıtlarının viskozite, yoğunluk, ısıl değer, parlama noktası, su içeriği, renk özellikleri tespit edilerek biyodizel standartları ile karşılaştırılmıştır. Sıcaklığın, karışım oranına bağlı olarak yoğunluk ve viskozite üzerindeki etkisi belirlenmiştir. Ölçülen bu değerler sonucunda oleik asitçe zengin olan kanola yağı, alternatif biyodizel yakıt olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, biodiesel (methyl ester) that was acquired by using sodium hydroxide (NaOH) and methanol (CH3OH) in the two-step transesterification method was produced from canola oil that was obtained from a local market. Physicochemical properties of canola oil methyl ester (COME), canola oil (CO) and euro diesel (ED) were investigated experimentally. The physicochemical properties of COME including density at 15°C, kinematic viscosity at 40°C, water content and flash point, were measured as 881.07 kg/m3, 4.703 mm2/s, 450.07 mg/kg, and 170°C, respectively and it was found that all of the measured values were in the range of values obtained from EN14214 and ASTM 6751 standard test methods. Possessing a high flash point temperature makes COME very robust and reliable fuel for transportation. The calorific value of COME was obtained as 39.98 MJ/kg that is in the range of calorific values documented in EN14213 standard. The color value of COME was found to be 0.6 that is in the range of color values written in ASTM D1500 standard. Moreover, physicochemical properties such as kinematic viscosity, density, calorific value, flash point, water content and color were experimentally examined for COME-CO,COME-ED and CO-ED mixtures and they were compared to values documented in biodiesel testing method standards for each physicochemical property. Depending on a blend ratio, a temperature effect on kinematic viscosity and density was evaluated. Based on the measured values, it was concluded that the canola oil that is rich in terms of oleic acid can be utilized as an alternative biodiesel fuel.