Assessment of critical infrastructure protection: A case study from urban drinking water system
Kritik altyapı güvenliğinin değerlendirilmesi: Kentsel içme Suyu sistemi örneği
  1. Tez No: 607020
  2. Yazar: FULDEN ESKİCİOĞLU TUNGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Dünyadaki birçok ülke, ekonomik, politik ve sosyal krizler sonucu güvenliğini tehdit eden olaylar yaşamaktadır. Bu tehditler ile çoğu zaman, modern toplumsal yaşamın vazgeçilmez bileşenlerinden olan kritik altyapı sistemleri hedef alınmaktadır. Bu sistemlerin başında haberleşme, enerji, su, ulaşım, sağlık, ulaşım, finans ve bankacılık alt yapıları gelmektedir. Söz konusu kritik alt yapılardan herhangi birinin durdurulması, tüm gündelik toplumsal yaşamı etkilemektedir. Günümüzde ulusal ve uluslararası tehdit olarak algılanan bu durumlar için ülkeler çeşitli metot veya yazılımlar geliştirerek kritik altyapı tesislerinin risk analizlerini gerçekleştirmektedir ve değerlendirmeler sonucunda, tehdit altındaki kritik altyapı bileşenleri için risk yönetim planları hazırlamaya başlamıştır. Bu çalışmada, dünyada genel olarak kullanılan metot ve yazılımlar incelenerek İzmir İli içme suyu altyapı sistemi için CARVER metodu ve Self-Assessment Tool (VSAT 6.0) yazılımı kullanılarak örnek risk analizi çalışmaları gerçekleştirilmiştir ve sonuçları değerlendirilmiştir. CARVER metodu kullanılarak, İzmir İli kuzey ve güney su kaynakları olarak adlandırılan yüzeysel ve yeraltı su kaynakları ve bunlara ait kritik altyapı bileşenleri çeşitli senaryolar altında incelenmiş ve risk analizleri gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda güney bölgesinin en önemli yüzeysel su kaynağı olan Tahtalı Baraj Gölü'nün ve kuzey su kaynakları olan yeraltı su kuyularının biyolojik, fiziksel, doğal afet ve siber saldırıdan etkileneceği belirlenmiştir.Vulnerability Self-Assessment Tool (VSAT 6.0) yazılımı kullanılarak ise, Tahtalı Barajı İçme Suyu Sistemi için bir risk analizi gerçekleştirilmiştir. Tahtalı Barajı İçme Suyu Sistemi bileşenlerinin farklı tehditlere karşı kırılganlığı VSAT yazılımı ile değerlendirilmiştir ve tesisin mevcut durumu detaylı risk analizi çalışmaları ile belirlenmiştir. Buna göre, potansiyel güvenlik açıkları belirlenerek yapılan analizler sonucunda alınması gereken önlemler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many countries around the world face incidents that threaten their security due to political, economic and social crisis. These threats mostly target critical infrastructure systems that are vital components of modern societies. Communications, energy, water, health, transportation, finance and banking infrastructure are amongst these critical infrastructures. The disruption of their services might influence modern societal life. Today, many countries have started to conduct risk analysis and develop risk management plans for such national and international threats. In this study, a sample risk analysis study was carried out by using the CARVER method and The Vulnerability Self-Assessment Tool (VSAT 6.0) software for analyzing the drinking water infrastructure system of Izmir Province. The aforementioned methods and software was to determine risk levels of various components of the system. Using the CARVER method, surface and ground water resources called the northern and southern water resources of Izmir Province and their critical infrastructure components were examined under various scenarios and risk analyzes were performed. As a result of the analysis, the most important surface water source of the southern region of Tahtalı Dam Lake and the northern water resources of underground water wells were found to be affected from biological, physical, natural disaster and cyber-attack. The Vulnerability Self-Assessment Tool (VSAT 6.0) software was further used to conduct a risk analysis study on the Tahtalı Dam Drinking Water System of Izmir Drinking Water System. . The vulnerability of the system components against different threats was evaluated with VSAT software, and the current situation of the facility was determined by detailed risk analysis works. Accordingly, potential security gaps were determined and the precautionary measures to be taken were determined as a result of the analyzes.