Investigation of texture development and portevin-Le Chatelier bands in 5754 aluminum alloy
5754 alüminyum alaşımında doku gelişiminin ve portevin-Le Chatelier bantlarının incelenmesi
- Tez No: 607055
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Doku ve mikro yapı, 5xxx serisi gibi ısıl işlem uygulanamayan alüminyum alaşımlarından yapılan son ürün için önemli parametrelerdir. Bu parametreleri optimize etmek, deformasyon süreçleriyle ve bunları takip eden ısıl işlemlerle mümkündür. Bu tez çalışmasında; alüminyuma temel deformasyon işlemlerinden birisi olan sıcak ve soğuk haddeleme işlemi uygulanmış ve bunun sonucunda oluşan bakır, pirinç ve küp tipi dokular incelenmiştir. Farklı tavlama parametrelerinin deforme olmuş numuneler üzerindeki etkileri de doku gelişimiyle ve mikro yapısal özelliklerle (yeniden kristallenme ve anormal tane büyümesi gibi) analiz edilmiştir. Bunlara ek olarak, bu alaşımın mekanik davranışının PLC bantlarının çeşitli gerinim izleri altında çekirdeklenmesinden ve çoğalmasından da etkilendiği tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, tek eksenli ve çift eksenli gerilme yollarını elde etmek amacıyla minyatür bir artı şeklinde numune ile çift eksenli test cihazı kullanılmıştır. PLC etkisinden dolayı yük dalgalanmalarının büyüklüğü ve homojen olmayan gerinim dağılımları sırasıyla yük hücreleri ve dijital görüntü korelasyonu tekniği ile incelenmiştir. Çift eksenli gerilim altında, PLC bantları numunenin aynı bölgesinde birbirini tekrar edecek şekilde çekirdeklenip ilerlerken, bantların oluşumu tek eksenli gerilim altında rastgele olmuştur. Tek eksenli koşuldaki kesme kuvvetleri nedeniyle, PLC bantları artmış ve ürünün sonunda kırılmasına neden olan keskin ve görünür kesme bantlarına dönüşmüştür. Ayrıca doku analizi, kesme bileşenlerinin ve küp dokusunun artan gerilme ile ortaya çıktığını doğrulamıştır. Diğer taraftan; çift eksenli çekme koşulunda PLC bantlarının gerinimlerinin toplam gerinime katkısı daha fazla gözlemlense de kesme bantlarından istenmeyen kırılma bu koşullar altında baskılanmıştır ve engellenmiştir.
Özet (Çeviri)
Texture and microstructure are substantial parameters for final products which are made of non-heat treatable aluminum alloys such as 5xxx series. Optimizing these parameters is possible via deformation processes and following heat treatments. In this thesis; hot and cold rolling operation, as a basic deformation process, was applied to the aluminum and resulting copper, brass and cube type of texture was investigated. Effects of different annealing parameters on the deformed specimens were also analyzed with texture development and microstructural features such as recrystallization and abnormal grain growth. It was also detected that mechanical behavior of this alloy was also affected by nucleation and propagation of Portevin-Le Chatelier bands under various strain paths. Therefore, an in-plane biaxial test apparatus was utilized with a miniature cruciform specimen to achieve uniaxial and equibiaxial strain paths. The magnitude of load serrations and inhomogeneous strain distributions due to PLC effect were examined with load cells and digital image correlation technique, respectively. Under biaxial stretching, PLC bands nucleated and propagated repeatedly at the same region of the specimen, while their formation was random under uniaxial tension. Due to shear stresses in uniaxial tension, PLC bands were promoted and evolved into sharp visible shear bands which cause eventual failure of product. Texture analysis also confirmed the emergence of shear components and cube texture with increasing strain. Conversely, biaxial deformation conditions were beneficial for prevention of undesired fracture from shear bands even if PLC strain contribution to the total strain was higher than uniaxial conditions.