FPGA ile sabit mıknatıslı senkron motor kontrolörü tasarımı ve uygulaması
Design and application of permanent magnet motor controller with FPGA
  1. Tez No: 607057
  2. Yazar: ABDULKADİR SADAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER ALİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sabit mıknatıslı senkron motorlar (SMSM) besleme akımı ve indüklenen gerilim dalga şekli sinüzoidal olan motorlardır. Genel olarak AC ve DC bir kaynaktan beslenebilirler. Uygulanan gerilime hızlı tepki verirler. SMSM'lerin mekanik tasarımındaki kısıtlamalar nedeniyle hava aralığında akı düzenli olmaz. Bu düzensizlik motorda moment dalgalanmasına sebep olmaktadır. Bu dalgalanma sorunu, kontrolör yapısında çeşitli denetleyiciler kullanarak çözümlenebilmektedir. Literatürde SMSM'ler, doğrudan tork kontrolü (DTC), alan yönelimli kontrol (FOC) gibi farklı kontrol metotları ile kontrol edilmektedir. Moment dalgalanması sorununu ortadan kaldırmak amacıyla, çeşitli geri besleme sistemleri kullanılmış ve en yaygın olarak PI kontrolörü tercih edilmiştir. Bu çalışmada, SMSM yapıları ve kontrol metotları incelenmiştir. Son yıllarda yapılan FPGA tabanlı SMSM kontrolör yapıları incelenerek avantajları ve dezavantajları üzerinde durulmuştur. Ayrıca bir FPGA kontrolör tasarımı yapılarak bu tasarım ile SMSM'nin vektör kontrol yöntemi ile kontrol edilmesi sağlanmıştır. Kontrol esnasında moment dalgalanmalarını engellemek amacıyla, bir PI denetleyici, denetleyicide de geri besleme olarak her bir fazdan alınan akım verileri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The permanent magnet synchronous motors (PMSM) are the sinusoidal motors with the supply current and the induced voltage waveform. In general, AC and DC can be fed from one source. They react quickly to the applied voltage. Due to the limitations in the mechanical design of PMSM, the flux in the air gap is not regular. This irregularity causes momentum fluctuation in the motor. This fluctuation problem can be solved by using various controllers in the controller structure. In the literature, PMSMs are controlled by different control methods such as direct torque control (DTC), field-oriented control (FOC). Various feedback systems have been used to eliminate the problem of torque fluctuation and PI controller is the most widely used. In this study, PMSM structures and control methods were examined. The advantages and disadvantages of the FPGA based PMSM controller structures have been examined in recent years. In addition, an FPGA controller has been designed to control the PMSM with the vector control method. In order to avoid moment fluctuations during the control, a PI controller, and the current data received from each phase as feedback used in the controller.