Denetimli serbestlik uygulamalarının onarıcı adalet sistemine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of probation practices on the restorative justice system
  1. Tez No: 607065
  2. Yazar: CANSU ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK AŞICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı denetimli serbestlik uygulamalarının onarıcı adalete ilişkin etkinliğini gözlemlemek ve uygulayıcıların tecrübeleri üzerinden yaklaşım ve ihtiyaç analizi yapmaktır. Sekiz yükümlü ve üç uzmanla derinlemesine görüşmeler yapılarak fenomenolojik analiz tekniği kullanılmıştır. Bu sayede katılımcıların tecrübeleri üzerinden süreci nasıl anlamlandırdıkları keşfedilmek istenmiş, denetimli serbestliğin onarıcı adalet perspektifinden nasıl algılandığı, her iki grubun fikirleri birlikte değerlendirilerek yorumlanmıştır. Yapılan görüşmelerde netice olarak uygulamada onarıcı adalete katkı sağlayacak bir denetimli serbestlik politikasının olmadığı, onarım kısmının yeterliliği ve tedbirlerin gerekliliğine dair sürecin yükümlülerce anlamlandırılması adına bir çaba olmadığı, denetimli serbestliğin işlevsellik kazanması için yeterli çalışmaların henüz yapılmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to observe the effectiveness of probation practices in relation to restorative justice and to analyze approachs and needs through the experience of practitioners. The phenomenal analysis technique was used and depth interviews were prefered with eight obliged and three experts. In this way, it was aimed to discover how the participants make sense of the process through their experiences and how the probation is perceived from the perspective of restorative justice. The opinions of both groups were interpreted together to reach this aim. As a result of the interviews, it was observed that there is no probation policy that will contribute to restorative justice in practice, that there is no effort to make sense of the process regarding the adequacy of the repair part and the necessity of the measures and that sufficient studies have not yet been carried out for the functioning of probation.