FPGA implementation of field oriented control for permanent magnet synchronous motor
Sürekli mıknatıslı senkron motorun alan yönlendirmeli kontrolünün FPGA uygulaması
  1. Tez No: 607169
  2. Yazar: GİZEM IRMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AFŞAR SARANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasında, Sürekli Mıknatıslı Senkron Motor (SMSM) için tasarlanan akım/tork kontrolörün Alan Programlanabilir Kapı Dizini (FPGA) üzerinde gerçekleştirilmesine odaklanılmıştır. Sürekli mıknatıslı üç faz senkron motorlar; SMSM ve Fırçasız Doğru Akım Motoru (FDAM) olmak üzere iki gruba ayrılabilir. SMSM ve FDAM arasındaki ana fark, indüklenen zıt elektromotor kuvvet (EMF) voltajının şeklidir. FDAM üzerinde ikizkenar yamuk biçimli zıt EMF voltajı indüklenirken, SMSM üzerinde ise sinüs biçimli zıt EMF voltajı indüklenir. SMSM'nin avantajlarından faydalanabilmek için, motor faz akımları sinüs biçiminde oluşturulmalıdır. Bu amaçla Alan Yönlendirmeli Kontrol (AYK) ve Sinüs Biçimli Komütasyon (SBK) yöntemleri literatürde sıkça kullanılmaktadır. AYK'nin Uzay Vektör Darbe Genişliği Modülasyonu (UVDGM) bazlı uygulaması, geniş hız çalışma aralığı ve düşük tork dalgalanması sunduğundan SBK'ye göre daha üstündür. Bu nedenle de tezin odak noktası olarak belirlenmiştir. Çalışma kapsamında, Oransal Integral (PI) ve Doğrusal İkinci Derece Düzenleyici (LQR) bazlı akım ve hız kontrolcüleri tasarlanmıştır. Bu iki alternatif kontrolcü, ilgili SMSM baz alınarak benzetim ortamında karşılaştırılmıştır. Performans analizinin yapılabilmesi için, SMSM'nin detaylı benzetimi Matlab/Simulink üzerinde yapılmıştır. Tasarımın donanım doğrulama ve performans değerlendirme çalışmaları için PI kontrolör, seçilen donanım tasarım dili (VHDL) kullanılarak FPGA üzerinde gerçekleştirilmiştir. Donanım deneysel çalışmaları, özel tasarım elektronik bir kart üzerinde yürütülmüştür. Akım kontrolcünün akım/tork takip yeteneği çeşitli testler kullanılarak değerlenirilmiştir. Bu çalışmalara ek olarak, AYK ve ikizkenar yamuk biçimli komütasyon metotları arasında da karşılaştırmalı performans analizi yapılmıştır. Bu deneylerin sonucunda, AYK'nin ikizkenar yamuk biçimli komütasyon metodu karşısında daha düşük tork dalgalanması sergilediği ve daha düşük örnekleme oranına ihtiyaç duyduğu gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
The thesis study focuses on the fully operational FPGA implementation for the current/torque control of a Permanent Magnet Synchronous Motor. 3-phase synchronous motors with permanent magnets can be categorized into two categories as Permanent Magnet Synchronous Motor (PMSM) and Brushless Direct Current (BLDC) motor. The main difference between PMSM and BLDC is the shape of the induced back-EMF voltage. While BLDC motors have trapezoidal shaped back-EMF, PMSMs have a sinusoidal back-EMF. In order to take advantage of PMSM, the waveform of motor phase currents should also be created as sinusoidal waveform. For this purpose, Sinusoidal Commutation (SC) and Field Oriented Control (FOC) are the most common strategies in the literature. FOC with Space Vector PWM (SVPWM) is superior to SC in terms of wider speed operation range and higher torque efficiency and hence is the focus of this thesis. Within the scope of our study, Proportional Integral (PI) and Linear Quadratic Regulator (LQR) current and speed controller alternatives are designed. These alternatives are compared in a simulation environment for the considered PMSM. In order to analyze the performance, a detailed system model of the considered PMSM is also created. Matlab/Simulink is used for the construction and test of the simulation models. For the hardware validation and performance evaluation of the design, the PI current/torque controller is implemented in FPGA using VHDL language. Hardware experimental work is conducted on a custom design electronic board. Torque tracking ability of the current controller is analysed by using a number of test setups. Additionally, comparative performance analysis of the two competing commutation methods, namely the FOC and trapezoidal implementations, has been done. Apart from a fully functional FPGA realization, our study demonstrates the superiority of FOC over trapezoidal commutation in terms of reduction in both torque ripple and required sampling rate.