Antalya ili civarındaki bazı alabalık çiftliklerindenLactococcus garvieae'nin izolasyonu
Isolation of Lactoccoccus garvieae from some trout farms near Antalya province
  1. Tez No: 607170
  2. Yazar: ERBÜLENT ALTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE KORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı Antalyadaki bazı gokkuşağı alabalıkları işletmelerindeki hasta balıklardan izole edilen Lactococcus garvieae suşlarının tanımlanmasıdır. Çalışmada ayrıca suşların antibiyotik duyarlılığı ile Çoklu Antibiyotik Direnç (ÇAD) indeks değerleri de çalışılmıştır. Bu amaçla 2018 yılının Haziran ile Eylül ayları arasında Kemer, Korkuteli, Manavgat ve Akseki deki alabalık işletmelerine gidilmiştir. İşletmelerdeki havuz suyu sıcaklığı 8 °C'den 21 °C'ye kadar değişmiştir. Çalışmada vücut ağırlıkları 180 gramdan 350 grama kadar olan toplam 30 adet örneği kullanılmıştır. Laktokokkozisden etkilenen balıklarda durgunluk, iştahsızlık, deri renginde koyulaşma, tek ya da iki taraflı ekzoftalmus, opaklaşma ve hemoraji gözlenmiştir. Nekropside, iç organlarda kanama, dalağın büyümesi ve koyulaşması, karaciğerde kanama ve asites tespit edilmiştir. Hasta balıkların karaciğer, dalak ve böbreklerinden alınan örnekler Beyin Kalp İnfuzyon Agar (BHIA)'a inoküle edilmiştir. Ekimli Petri kutuları 25 ± 2 °C de 72 saat süre ile inkübe edilmiştir. İnkübasyon sonrası, izole edilen bakteri suşlarına fenotipik ve moleküler tanı teknikleri uygunlamış ve 75 suş Lactococcus garvieae olarak tanımlanmıştır. Antibiyogram test sonuçlarına göre suşların hepsinin ampisiline dirençli olduğu bulunmuştur. Suşların ampisilin dışında diğer antibiyotiklere karşı duyarlılık ve direnç durumları değişiklik göstermiştir. Suşların Çoklu Antibiyotik Direnç (ÇAD) indeks değerleri sırasıyla 0,22; 0,33 ve 0,44 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify of Lactococcus garvieae strains isolated from sick fish from some trout farms near Antalya province. Also, antibiotic sensivities and Multiple Antibiotic Resistance (MAR) index values of the strains were studied in the study. For this reason, trout farms in Kemer, Korkuteli, Manavgat and Akseki were visited between June and September of 2018. Temperatures of pond water in the farms were changed from 8 °C to 21 °C. In the study, total 30 fish samples which their weights of them were from 180 grams to 350 grams were used. Lethargy, anorexia, darkening of skin color, uni or bilateral exophthalmus, opacification and hemorrhagy in the fish affected by lactococcosis were observed. At necropsy, hemorrhagies in the internal organs, enlargement and darkening of the spleen, hemorrhagy in the liver and ascites were determined. Samples which were taken from the liver, spleen and kidney of the sick fish were inoculated onto Brain Heart Infusion Agar (BHIA). The inoculated Petri dishes were incubated at 25 ± 2 °C for 72 hours. After incubation, phenotypical and molecular diagnostic techniques to the isolated bacterial strains were applied and 75 strains were identified as Lactococcus garvieae. According to the antibiogram tests results, it was found that the all strains were resistance to ampicillin. Sensivity and resistance states of the strains to other antibiotics except ampicillin showed change. Multiple Antibiotic Resistance (MAR) Index values of the strains were found as 0,22; 0,33 and 0,44, respectively.