Interference alignment on multigroup multi way relay channels
Çok gruplu çok yönlü röle kanallarında girişim hizalama
  1. Tez No: 607191
  2. Yazar: MEHMET AKİF OKUTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ENGİN TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Girişim çok kullanıcılı haberleşme sistemlerinde güvenilir haberleşme için majör bir sorundur. Girişimi yönetmek için, istenen sinyal ve girişim sinyalinin gücüne göre uygulanabilecek birkaç yöntem vardır. Eğer girişim sinyalinin gücü, istenen sinyalin gücünden daha yüksek ise, girişim sinyali çözülür. Yada girişim sinyalinin gücü istenen sinyalin gücüne göre çok düşükse gürültü olarak kabul edilebilir. İstenen sinyalin gücü ile girişim sinyalinin gücü birbirine yakın ise tüm kullanıcıların sinyalleri ortogonalize edilmesi bir çözüm olabilir. Kullanıcıların ortogonalizasyonu kapasitenin kullanıcılar arasında paylaşılmasına yol açacaktır. Girişim Hizalama yöntemi, girişim yok etme için kullanılan nispeten yeni bir yöntemdir. Girişimin ve istenen sinyallerin birbirinden ayrı ve ortogonal alt uzaylara hizalanmasına dayanır. Teorik olarak, girişim hizalanma yönteminin uygulanmasıyla K kullanıcılı girişim kanallarında, her kullanıcı toplam kapasitenin yarısını kullanabilir. Bu çalışmada çok gruplu çok yönlü röle kanallarında girişim hizalama yöntemi ele alınmıştır. Her grupta yer alan her kullanıcı, kendi gurubundaki diğer tüm kullanıcıların verisiyle ilgilenir. Diğer gruplardaki kullanıcıların verileri girişim olarak değerlendirilir. Her gruptaki M kullanıcının sinyalini rölede aynı alt uzaya hizalayarak, bu senaryo için bir girişim hizalama yöntemi geliştirildi. Bu şekilde rölede ihtiyaç duyulan anten sayısı M oranında azaltıldı, ancak buna karşılık kullanıcılar arasındaki tüm haberleşmenin sağlanması için gerekli toplam zaman dilimi sayısı arttı.
Özet (Çeviri)
Interference is a major problem for reliable multiuser communications. There are several ways to manage interference which are applied according to the power of interference compared to the power of desired signal. If interference is powerful than the desired signal then interference signal is decoded. Otherwise if it is much weaker than the desired signal it may be considered as noise. If signal powers of the desired signal and the interference are comparable then orthogonalizing all the signals from all the users can be a solution. By orthogonalizing user signals, capacity is shared in between users. Interference alignment is a relatively new technique used for interference cancellation in multiuser networks. It is based on aligning unwanted signals and desired signals into distinct and orthogonal subspaces. Theoretically, in a K user interference channel, every user can use half of the sum capacity by applying interference alignment. In this work, we consider interference alignment on multi group multi way relaying channels. Each node in each group is interested in the data streams transmitted by other nodes in the same group. Data streams of the other groups are considered as interference. We develop an interference alignment solution for this scenario, by aligning M nodes in each group into the same subspace at the relay. Therefore the number of antennas needed at the relay are reduced by an order of M. The price paid for this is the increase in the number of time slots needed for the communication between nodes.