Exploration of design for cohabitation with nature through nature experience(Nex)
Doğa deneyimi aracılığıyla doğayla birlikte yaşam tasarımının keşfi
  1. Tez No: 607195
  2. Yazar: ÇİĞDEM DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. HARUN KAYGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tez çalışması, insan ve doğanın birlikte yaşam tasarımı için bir yaklaşım önermeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, bu çalışma insan ve doğa etkileşimini kullanıcı deneyimi tasarımından faydalanarak, doğa deneyimi (NEX) olarak ele alır. Bu çalışmanın saha çalışması, doğa ile ilgili uzmanlık alanlarından gelen genç katılımcılarla yapılan küçük görüşme gruplarıdır. Literatür taraması ve saha çalışmasının bulgularına dayanarak, bu tez beş çıkarım ortaya koymaktadır. Birinci çıkarıma göre, doğa sosyo- ekolojik-kültürel bir sistemdir. İkinci olarak, doğa deneyimi tüm türler için karşılıklı bir deneyimdir. Üçüncü çıkarım, kentsel alanlardaki doğa deneyimleri ekolojik gerçeklik açısından kapsayıcı olmayan deneyimlerdir. Dördüncü olarak, ideal doğa deneyimi katılımcı bir deneyimdir. Beşinci çıkarıma göre, doğa ile birlikte yaşam tasarımı için tasarımcılar Birlikte Yaşam Zekası olarak adlandırılan yaklaşımı benimsemelidirler. Birlikte Yaşam Zekası, insan ve doğa arasındaki etkileşimleri (NEX) fark edebilmek için sistem odaklı düşünme ve etik farkındalık gerektiren insan merkezli olmayan bir yaklaşımdır. Bu tez çalışması, NEX ve ve Birlikte Yaşam Zekası yaklaşımını geliştirip önererek doğayla birlikte yaşam tasarımı konusunda literatüre katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to suggest an approach to design for human and nature cohabitation. For this aim, this study situates human and nature interaction as nature experience (NEX) by applying user experience design. The fieldwork of this study is small interview groups conducted with young people from nature-related professional backgrounds. Based on the literature review and findings of the fieldwork, this thesis suggests five main conclusions. Firstly, nature is a socio-ecological-cultural system. Secondly, nature experience is a reciprocal process for all species. Thirdly, nature experiences in urban settings are non-inclusive in terms of ecological reality. Fourthly, the ideal nature experience is participatory. Fifthly, designers should embrace Cohabitation Intelligence (CI) as an approach to design for cohabitation. Cohabitation Intelligence is a non-human-centered design approach that requires systems thinking and ethical awareness to notice NEXs between humans and nature. This thesis contributes to the literature by developing NEX and Cohabitation Intelligence (CI) for the design for cohabitation with nature.