Topografik harita modelleri için 3 boyutlu yazıcıtasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of 3 dimensions printer for topographic map models
  1. Tez No: 607197
  2. Yazar: MEHMET VURGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Makine Mühendisliği, Industrial Design, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Üç Boyutlu yazıcılar günümüz tasarım merkezlerinin vazgeçilmezleri olarak yerlerini almaya başlamıştır. Üç boyutta baskı yapan yazıcılar sanal ortamda hazırlanan CAD dosyaların, boyutlandırılmış katı nesnelere dönüştürülmesini sağlayan hızlı prototipleme teknolojisi araçlarındandır. Üç boyut yazıcılar, basılması istenen dataları katmanlara ayırarak, ergitilen plastik bazlı malzemeyi üst üste katmanlar halinde yığma yöntemi ile oluşturan yazıcılardır. Tasarım prototipleri, tasarım modelleri hatta direk kullanım ürünleri hızlı bir şekilde üretilebilmektedir. Harita çeşitlerinden olan derinliklerinde olduğu harita türlerinden topografik harita, tarama yapılmış alanlardan tespiti gerçekleşen verilerin dış görüntü ve yapısının boyutlandırılmış ve ölçeklendirilmiş eşyükselti eğrileri aracılığıyla X (yatay) düzlemde gösterilen harita çeşididir. Bu çalışmada, topografik harita modellerini oluşturacak 3 boyutlu yazıcı tasarlanmış ve üretilmiştir. Harita modellerini oluşturmasında üç boyutlu yazıcıların titreşimlerini azaltmak için üç boyutlu yazıcı konstrüksiyonlarında kullanılan metal bazlı (S235) şasi malzemeleri yerine MDF (Medium Density Fibreboard) bazlı şasi malzemeleri kullanılarak çıktı kalitesi arttırılmıştır. Üretilen bu yazıcı ile ; oluşturulması zor ve pahalı olan harita modellerinin ucuz ve hızlı bir şekilde elde edilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Three-dimensional printers have started to take their place as the indispensables of today's design centers. Three-dimensional printers are one of the rapid prototyping technology tools that convert digitally prepared three-dimensional files into three-dimensional solid objects. Three-dimensional printers are the printers that form the melted plastic-based material by stacking them in layers, separating the desired data into layers. Design prototypes, design models and even direct use products can be produced quickly. Topographic map, which is one of the map types in the depths of the map types, is the type of map shown in X (horizontal) plane through dimensioned and scaled contour curves of the external image and structure of the data determined from the scanned areas. In this study, 3-D printer is designed and produced to create topographic map models. In order to reduce the vibrations of three-dimensional printers in the creation of map models, the output quality is improved by using chassis materials based on MDF (Medium Density Fibreboard) instead of metal-based (S235) chassis materials used in 3D printer constructions. With this printer produced; Map models, which are difficult and expensive to create, are obtained in a cheap and fast way.