Eski Konya Gölü güneyi (Çumra doğusu/Konya) kuvaterner çökelleri ostrakodları, paleoortam, paleocoğrafya ve paleoiklim koşulları
Palaeoenvironmental features, paleogeography and palaeoclimatological conditions of quaternary ostracods at the south of old Konya Lake (eastern Çumra / Konya)
- Tez No: 607271
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİKE NAZİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışma alanı, Adakale Çumra Doğusu/Konya bölgesinde yer almaktadır. Bu çalışmada, Kuvaterner yaşlı Eski Konya Gölü çökellerine ait Hotamış formasyonunun ostrakod topluluğu çalışılmıştır. Araştırma bölgesindeki çalışılan sondajlardan (FSK- 4, 5, 9 no'lu) derlenen 134 örnek incelenmiştir. FSK-4 sondajı örneklerinde 13, FSK-5 sondajı örneklerinde 14, FSK-9 sondajı örneklerinde ise 13 ostrakod türü tanımlanmıştır. Tanımlanan ostrakodlar; Darwinula stevensoni, Candona neglecta, Candona paralella pannonica, Mixtacandona cf. laisi, Pseudocandona compressa, Ilyocypris bradyi, Ilyocypris gibba, Cyclocypris ovum, Limnocythere inopinata, Prionocypris zenkeri, Heterocypris salina, Cyprideis torosa, Scordiscia sp. ve Xestoleberis sp., türleridir. Bu araştırmadaki ostrakod bulguları, Türkiye ve diğer ülkelerdeki Senozoyik çalışmaları ile karşılaştırılmış, özellikle, Kuvaterner yaşlı göl ostrakod toplulukları ile benzerlik gösterdiği gözlenmiştir. Bu çalışmada tanımlanan bütün türlerin Holarktik bölgeye ait olduğu belirlenmiştir. Birimlerin litolojik özellikleri ve ostrakodların ortam belirleyici özelliklerinden yararlanılarak, Kuvaterner'de Hotamış Gölü'nün tuzluluğun tatlı sudan-mesohalin ortama kadar değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study area is located in the South of Adakale-Cumra / Konya region. In this study, the ostracod assemblage of Hotamış formation belonging to Quaternary aged Konya Lake sediments was studied. One hundred and thirty-four samples collected from drillings (FSK-4, 5, 9) in the studied area were examined. Thirteen in FSK-4 drilling samples, 14 in FSK-5 drilling samples and 13 ostracod species in FSK-9 drilling samples were identified. The defined ostracods are: Darwinula stevensoni, Candona neglecta, Candona paralella pannonica, Mixtacandona cf. laisi, Pseudocandona compressa, Ilyocypris bradyi, Ilyocypris gibba, Cyclocypris ovum, Limnocythere inopinata, Prionocypris zenkeri, Heterocypris salina, Cyprideis torosa, Scordiscia sp. and Xestoleberis sp. The ostracod findings in this research were compared with the ostracod assemblages of the studies in Turkey and other countries, especially, it is observed that it is similar to Quaternary aged lake ostracod assemblages. All the species identified in this study belong to the Holarctic region. It was determined that the salinity of Hotamış Lake changed from fresh water to mesohaline environment during the Quaternary by utilizing the lithological features of the units and features of the environmental determinants of ostracods.