Artritli hastaların sinovial sıvılarında PCR ile N. Gonorrhoeae'nin araştırılması
- Tez No: 60730
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KÖKSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Gonokoksik artritlerin tanısında OMP III Neisseria gonorrhoeae (N.gonorrhoeae) geni üzerindeki 494 bp.lık konservatif spesifik bir bölgeyi hedef aian nested PCR yönteminin tanı değeri ve sensitivitesini tespit amacı ile bu çalışma planlanmıştır. Çalışmaya romatizmal yakınmalı 68 hastadan alınan sinovyai sıvı örnekleri ile standart N.gonorrhoeae (KÜKEM 1349) susu dahil edilmiştir. Klinik örneklerin hiçbirinde hedef DNA ile uyumlu amplifikasyon ürünü elde edilememiş ancak, bir örnekte daha küçük dizi uzunluğuna sahip background band görülmüştür. Kullanılan yöntemle 1-10 cfu/ml. konsantrasyondaki N.gonorrhoeae genomik DN A'sının tespitinin mümkün olduğu görülmüştür. 35
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF N.GONORRHOEAE IN THE SYNOVIAL FLUID OF PATIENTS WITH ARTHRITIS BY PCR SUMMARY The purpose of this study was to determine the sensitivity and the diagnostic value of nested PCR technique which targets a 494 bp long conservative region on the OMP III Neisseriae gonorrhoeae gene in the diagnosis of gonococcal arthritis. Synovial fluid samples obtained from 68 patients suffering from arthritis were included to the study as well as standard N. gonorrhoeae strain as control. Amplification product adjusted to the targeted DNA, could be obtained in none of the samples, except in one sample with a lesser bp sequence, a background band was observed. It was see that, with this current technigue, it is able to determine N. gonorrhoeae genomic DNA in a concentration of 1-10 cfu/ml. 36