Akut gastroenteritli çocuklarda adenovirus tip 40/41'in insidansı
  1. Tez No: 60729
  2. Yazar: SALİH HAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL AKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Akut gastroenteritli çocuklarda adenovirus tip 40/41 'in insidansını araştırmak amacıyla akut diyareli 150 çocuk ve kontrol grubu olarak sağlıklı 68 çocuğa ait dışkı örnekleri lateks aglütinasyon testi ve ELISA testi ile değerlendirilmiştir. Lateks aglütinasyon testi ile 150 örnekten 7 (%4.6)'sinde, ELISA testi ile de 20 (%13.3)'sinde adenovirus tip 40/41 antijeni tespit edilmiştir. Pozitif örnek sayısı dikkate alındığında ELISA testinin spesifite ve sensitivitesinin %100 olduğu buna karşılık lateks aglütinasyon testinin spesifitesinin %100, sensitivitesinin %35 olduğu belirlenmiştir. Enterik adenoviruslarla enfekte olan 20 çocuğun 14 (%70)'ünün 24 ayın altında olduğu görülmüştür. Ortalama diyare süresi 5.4 gün (1-14) olarak bulunurken, vakaların %25'inde uzun süreli diyare (10-14) gözlenmiştir. Sağlıklı 68 çocuğun sadece 2 (%3)'sinde ELISA testi ile adenovirus tip 40/41 'e bağlı asemptomatik enfeksiyon tespit edilmiştir. Bu bulgular bölgemizde akut diyareli çocuklarda enterik adenovirus tip 40/41 'in enfeksiyonlarının endemik olarak görüldüğünü ve tanıda ELISA testinin kullanımının uygun olduğunu göstermektedir. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY To investigate the incidence of adenovirus type 40/41 in children with acute gastroenteritis, stool samples collected from 150 children with acute diarrhea and healthy 68 children as control group were evaluated by latex agglutination test and ELISA test.The presence of adenovirus type 40/41 antigen was detected in 7 (4.6%) of 1 50 samples by latex agglutination test and in 20 (13.3%) by ELISA method. When we consider the number of the positive samples it was determined that the specificity and sensitivity of ELISA was 100% whereas the specificity of Latex agglutination test was 100% and sensitivity was 30% (7/20). İt was shown that 14 (70%) of 20 children with enteric adenovirus infection were younger than 24 mounths. Mean duration of diarrhea was found to be 5.4 days (1-14 days) and 25% children had prolonged diarrhea (10-14 days). Asymptomatic infection with adenovirus type 40/41 was identified in only 2 (3%) of healthy 68 children. These findings suggest that enteric adenovirus type 40/41 infections are endemic in children with acute diarrhea in our area and ELISA is suitable method for the diagnosis. 46