Adölesan dönemi kadın voleybolcularda 12 haftalık proprioseptif antrenmanların, sezinleme zamanı, reaksiyon zamanı ve denge performansı üzerindeki etkileri
The effect of 12 weeks proprioseptive training on adolescent women volleyball players on anticipation time, reaction time and balance performance
  1. Tez No: 607301
  2. Yazar: AHMET RAHMİ GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ FATMA ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı; adölesan dönemi kadın voleybolculara uygulanan 12 haftalık proprioseptif antrenmanların, sezinleme zamanı, reaksiyon zamanı ve denge performansı üzerine olan etkisini incelemektir. Araştırmaya, kulüplerinde düzenli olarak hafta da 3 gün, günde 90-120 dk. voleybol antrenmanı yapan, 30 adölesan kadın voleybolcusu (yaşları 14-17 arasında olan) gönüllü olarak katılmıştır. Kapalı zarf randomizasyon yöntemi ile deney ve kontrol grubu oluşturulmuştur. Deney grubunda yer alan sporculara, normal voleybol antrenmanlarına ilaveten 12 hafta boyunca haftada 3 gün olmak üzere 20 ile 30 dk arasında değişen, her hafta basitten karmaşığa doğru tasarlanmış proprioseptif egzersiz programı (her bir antrenmanda 8-11 hareket) uygulanmıştır. Kontrol grubunda yer alan sporcular ise temel teknik, kombine teknik ve taktiksel çalışmaların yer aldığı voleybol antrenmanlarına devam etmiştir. Deney ve kontrol grubunun farklı uyarı hızlarındaki sezinleme zamanı (3mph, 5mph, 8mph), reaksiyon zamanı (görsel, işitsel, karışık) ve denge (öne-arkaya, ortaya-yana) performansları 12 haftalık program öncesi ve sonrası kaydedilmiştir. Sezinleme zamanı, reaksiyon zamanı, denge performansı ölçümlerinde sırasıyla Bassin Anticipation Timer, Newtest 1000, Technobody Prokin 200 cihazı kullanılmıştır. İstatistiksel analiz sonucunda; deney grubunun mutlak hata skoru (8mph), görsel reaksiyon zamanı, işitsel reaksiyon zamanı ve karma reaksiyon zamanı performanslarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (p0.05). Sonuç olarak; orta ve uzun süreli uygulanan proprioseptif antrenmanların, adölesan dönemi kadın voleybolcuların sezinleme, reaksiyon zamanı ve denge performansları gibi algısal-motor becerilerinin gelişimine katkı sağladığı düşünülmektedir. Bu araştırmanın farklı yaş gruplarında, farklı liglerde oynayan elit kadın ve erkek sporcular üzerinde yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of 12 weeks proprioceptive training applied to adolescent female volleyball players on detection time, reaction time and balance performance. Thirty female voleyball players (aged 14-17 years), attending voleyball trainings in their clups regularly, 90-120 min. per day for 3 days per week, participated in this study, voluntarily. Experimental and control groups were formed by closed envelope randomization method. In addition to the regular volleyball training, the proprioceptive exercise program (8-11 movements in each training session), which was designed from simple to complex every week, ranging from 20 to 30 minutes 3 days a week for 12 weeks, was applied to the athletes in the experimental group. The athletes in the control group continued their volleyball training including basic techniques, combined techniques and tactical exercises. The anticipation times at different stimulus speeds (3mph, 5mph, 8mph), reaction time (visual, auditory, mixed) and balance performances (anterior-posterior, medial-lateral) of the athletes in experimental and control groups were recorded before and after the 12-week program. The Bassin Anticipation Timer, Newtest 1000, Technobody Prokin 200 Instrument were used for anticipation timing, reaction time, balance performance measurements, respectively. As a result of statistical analysis; there were statistically significant differences in absolute error score (8mph), visual reaction time, auditory reaction time and mixed reaction time performances of the experimental group (p0.05). In conclusion, it is thought that moderate and long-term proprioceptive exercises contribute to the development of perceptual-motor skills such as anticipation timing, reaction time and balance performances of adolescent female volleyball players. It is recommended that this study should be conducted on elite female and male athletes playing in different leagues in different age groups.