Ergenlerin şiddet eğilimleri ile toplumsal cinsiyet rolleri tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between violence tendencies andsocial gender role attitudes of adolescents
- Tez No: 607315
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAKBULE TOKUR KESGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma ergenlerin şiddet eğilimleri ve toplumsal cinsiyet rolleri tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapılmıştır. Evreni bilinen örneklem yöntemi kullanılarak örneklem sayısı 871 lise öğrencisi olarak belirlenmiştir. Araştırmanın verileri;“Kişisel Bilgi Formu”,“Şiddet Eğilimi Ölçeği”ve“Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği”ile toplanmıştır. Tanımlayıcı bulguların değerlendirilmesinde sayı, yüzde, aritmetik ortalama, min- maks, standart sapma kullanılmıştır. Şiddet eğilimi ve toplumsal cinsiyet rolleri tutumu ile yapılan karşılaştırmalarda Mann- Whitney U, Kruskall Wallis, niteliksel verilerin karşılaştırılmasında Pearson ki kare, şiddet eğilimi, toplumsal cinsiyet rolleri tutumu ve yaş ilişkisini incelemek için Spearman Korelasyon testi kullanılmıştır. Toplumsal cinsiyet rolleri tutum ölçeğinin lise öğrencilerine uygunluğunu değerlendirmek için 266 öğrenciyle geçerlik güvenirlik çalışması yapılmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için etik onay, kurum izni, öğrenci ve veli onamları alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between adolescents' violent tendencies and social gender role attitudes. This study is performed in the type of descriptive and correlational. The sample of the study was determined consists of 871 high school students. The data of the research were collected through the“Personal Information Form”,“Violence Tendency Scale”and“Gender Roles Attitude Scale”. Number, percentage, arithmetic mean, min-max, and standard deviation were used to evaluate the descriptive results.Mann-Whitney U and Kruskall Wallis for the comparison of the violence tendency and gender roles attitude, the Pearson chi-square for the comparison of qualitative data and“Spearman Correlation Test”in the analysis of violence tendency, gender role attitude and age relationshipwere used. A validity &reliability study was conducted with the participation of 266 students in order to evaluate the convenience of the Gender Roles Attitude Scale to the high school students. Ethical approval, institutional permission, student and parent consent were obtained to carry out the study.