Venetoklaks ve siRNA yüklü albümin taşıyıcı sistemlerin geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
Development and evaluation of venetoclax and siRNA loaded albumin based carrier systems
  1. Tez No: 607314
  2. Yazar: BİLGEN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY BÜYÜKKÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Dünya çapında bir sağlık sorunu olan kanser, kontrolsüz hücre çoğalması ile karakterize tümör oluşumunun sonucudur. Bcl-2 geni tarafından kodlanan Bcl-2 proteini, çeşitli apoptotik uyaranlara yanıt olarak apoptozun kontrolü ve hücre sağ kalımının arttırılmasında belirgin bir rol oynamaktadır. Venetoklaks (ABT199), Bcl-2 genini baskılayan ve KronikLenfositikLösemi (KLL) hastaların tedavisinde kullanılan FDA onaylıilk ilaçtır. Aynı zamanda Bcl-2genini baskılayan siRNA'lar üzerinde yapılan çalışmalar artmaktadır. Bcl-2 geninin siRNA ile spesifik olarak hedeflenip aşağı yönlü regülasyonu sağlandığı zaman, Bcl-2'yi aşırı ifade eden kanser hücrelerinde büyüme inhibe edilmekte ve kanser hücrelerinin kemoterapiye duyarlılığı artmaktadır. Antikanser ilaç ve siRNA ikilisinin birlikte kullanılması, seçici hedefleme yaparak ve ilaç direncini azaltarak terapötik etkinliği sinerjik olarak arttırabilir. Bu çalışmada amaç, Bcl-2 genini baskılamak için klinikte kullanılan Venetoklaks etkin maddesi ile yine Bcl-2 genini baskılayan siRNA'nın ayrı ayrı ve birlikte (siRNA/ABT) albümin nanopartiküllerine yüklenerek, bu oluşturulan formüllerin fizikokimyasal özelliklerinin belirlenmesi ve Bcl-2 genini aşırı ifade eden meme kanser hücreleri üzerindeki etkinliklerinin in vitro araştırılmasıdır. Bunun sonucunda Venetoklaks'ın meme kanseri tedavisinde etkinliğini değerlendirilerek ve tedavide taşıyıcı sistem kullanılarak toksik etkilerin minimuma indirilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cancer, a worldwide health problem is the result of a tumor formation characterized by uncontrolled cell proliferation. Bcl-2 protein encoded by the Bcl-2 gene plays a significant role in controlling apoptosis and increasing cell survival in response to various apoptotic stimuli. Venetoclax (ABT199) is the first FDA approved drug to suppress the Bcl-2 gene and used in the treatment of patients with chronic lymphocytic leukemia (CLL). Also the studies on siRNAs that suppress the Bcl-2 gene have increased. In cancer cells overexpressing Bcl-2, growth is inhibited and the sensitivity of cancer cells to chemotherapy is increased by the Bcl-2 gene is specifically targeted by siRNA and down-regulated. The combined use of the anticancer drug and siRNA can synergistically increase therapeutic efficacy by selective targeting and reducing drug resistance. The purpose of this study was to determine the physicochemical properties of these formulas and to overexpress the Bcl-2 gene separately and together (siRNA/ABT) into the albümin nanoparticles, which were used in the clinic to suppress the Bcl-2 gene in vitro. As a result it is aimed to evaluate the efficacy of Venetoclax in breast cancer and to minimize the toxic effects by using a carrier system.