Aydın ilinde tarımsal amaçlı kooperatiflerin girişimcilik özelliklerinin incelenmesi
Agricultural purpose cooperatives in Aydin investigation of entrepreneurship features
  1. Tez No: 607322
  2. Yazar: NUR SAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RENAN TUNALIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tarımsal üretimde girdilerin artışı ve doğal afetler nedeniyle ürünlerin pazarlama aşamasındaki elde edilen gelirin, giderleri karşılamaması, üreticileri farklı pazar arayışlarına yöneltmiştir. Bu arayışların içerisinde, göç etmek, ürün çeşitliliğini artırmak, eski ürün¬lerin yerine maliyeti düşük olan ürünleri yetiştirmek ve imece usulü çalışıp kooperatifleşmek gelmektedir. Kooperatifçilik başlangıcı çok eski tarihlere kadar uzanan birçok ülkede sistemleşmiş günümüze kadar devamlılığını sürdüren bir oluşumdur. Dünya ülkelerinin bazılarında kurulan kooperatifler ülke ekonomisinde önemli bir yere sahiptirler. Türkiye' de ihtiyaca yönelik bir çok kooperatif kurulmasına rağmen, ne yazık ki çoğu kooperatif topluma ve ekonomiye katkı sağlama konusunda yetersiz kalmışlardır. Bunun bir sebebi, kooperatif sermayelerinin yetersizliği, ileriye yönelik devamlılık konusunda bir girişimlerinin olmamasıdır. Bu araştırmada, kooperatiflerin başarılı olmama sebeplerinin yöneticilerin girişimcilik özelliklerinin olmamasıdır, bu nedenle Aydın Bölgesi'nde faaliyet gösteren Tarımsal Amaçlı Kooperatif yönetim kurulu başkanları ile görüşülmüştür. Kendilerine kooperatifçilik ve girişimcilik ile ilgili sorular yöneltilmiştir. Araştırmada tarımsal amaçlı kooperatiflerin kuruluş yılları, faaliyetleri, ortak sayılarının tespiti ve yöneticilerin kooperatifler üzerindeki rollerini yerine getirme açısından girişimciliklerinin durumuna göre başarıları değerlendirilmiştir ve kooperatif yönetiminin ve yöneticilerinin girişimcilik özelliklerinin de önemli olduğu düşünülmüştür. Ayrıca kooperatif yönetim kurulu başkanlarının sosyo-ekonomik özellikleri, kooperatifleşme bilinci, kooperatifleşme başarıları incelenmiştir. Araştırma sonucunda, farklı ilçelere ait mahallelerde bulunan kooperatiflerin ürünlerinin kooperatif aracılığıyla pazarlanması, kooperatif dışında yaptıkları iş, üreticiler tarafından desteklenme, sosyal güvence kaynakları, kooperatifle ilgili beklentilerin gerçekleşme durumları, kooperatifte en çok sözü geçen kişi olan yöneticinin, kooperatif gelirleri üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir.Kooperatifleşme sosyal bir girişim olarak düşünülürse, kooperatiflere gerekli önemin verilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The development of inputs in agricultural production and the fact that the income obtained at the time of production in natural disasters did not meet above, led to the search for markets in different places. In this search, to migrate, to protect the product variety, to use in old products, to grow low products and to workcooperativelyto imece method. The beginning of cooperatives is a formation that has been going on for a long time from the ancient times to the present day the history of the country has been systematized. They have an important place in the national economy. Despite being in a very cooperative towards meeting the needs of Turkey, unfortunately cooperative it is useful to society and the economy. One of the reasons for this is the insufficiency of the cooperative capital, and we made an initiative for continuity. In this research, the managers of the reasons for the failure of the cooperatives are entrepreneurship and let you discuss with the chairmen of the Agricultural Purpose Cooperative in the Aydın Region. They were asked questions about cooperatives and entrepreneurship. In the research, the establishment of agricultural cooperatives, planning, determination of common numbers and the cooperatives of the executives were performed there. In addition, socio-economic characteristics, awareness of cooperatives and achievements of cooperatives were examined. In the researches, marketing of cooperatives in the market where cooperatives are located in the neighborhoods of different districts, processing of cooperatives in the places where they are located, supporting these places, social security resources, situations based on the needs of our customers related to the cooperatives, the story of one of the co-operatives in the past year Considering that, cooperatives need the necessary importance.