Gücüş (Erdemli-Mersin) yöresindeki terk edilmiş krom madeninin çevresel etkileri
Environmental effects of an abandoned chrome mine in the Gücüş (Erdemli-Mersin) area
- Tez No: 607323
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TASLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Madencilik çalışmalarında doğada, özellikle orman alanlarında tahribat ve çevre bozulmaları artmaya devam etmektedir. Madencilik çalışmaları doğru yapılmazsa toprak ve su kirliliğine yol açmakta, çevre ve canlılar için tehlike arz etmektedir. Çalışma alanında topoğrafik bozulma, flora- faunanın bozulması ve açık ocakta çukurların olduğu görülmektedir. Bu yüzden açık ocak madenciliği sonrası tahrip edilmiş alanların tekrar kazanılmasında doğru bitkilendirme ve çevresel planlama, onarım önem kazanmaktadır. Ülkemizdeki önemli çevresel problemlerden biri de yeraltı suyu ve yüzey suyu kirliliğidir. Bu çalışmada Gücüş Köyü terk edilmiş krom madeni ve çevresindeki alanlarda su kirliliği tespit edilerek Topallar ve Alata Dereleri'nin su kalitesi ortaya konulmuş ve su örneklerinin ağır metal kirliliği belirlenmiştir. Çalışma kapsamında 2018 yılı Nisan ayında alınan dört su örneğinin fiziksel parametreleri pH, elektriksel iletkenlik, suların kimyasal parametrelerine göre sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, klor ve ağır metallerden krom, demir, kadmiyum, arsenik, civa, kurşun, bakır, nikel elementleri ve iz elementlerden lityum, bor, kükürt elementlerinin analiz sonuçları belirlenmiştir. Tüm parametreler SKKY, YSKY, TSE 266, EEC/98/83, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), USEPA'nın belirlediği sınır değerler ile karşılaştırılmıştır. Derelerin su kalitesi SKKY ve YSKY baz alınarak suların su kalite parametreleri değerlendirilmiştir. Alata Deresi, Topallar Deresi ve Alata Deresi'nin batı kolundan alınan su örneklerinin kimyasal analiz değerleri birbirinden farklılık göstermektedir. Bu farklılığın nedenleri bölgede yer alan kayaçlar, tarım alanları, yerleşim yerlerine yakınlık, jeolojik ve antropojenik faktörler ve kaya-su etkisidir. Yapılan çalışmalar sonucunda incelenen parametrelerin analizleri yapılarak suların sınıflandırılması ve su kalitesi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In mining works in nature, especially in forest areas destruction and environmental deterioration continues to increase. If the mining works are not done correctly, it causes soil and water pollution and presents a danger for the environment and living things. In the study area, topographical changes, degradation of the flora and the open pits are observed. Therefore, correct planting and environmental planning and restoration gain importance areas after open pit mining in the recovery of damaged. One of the important environmental problems in our country is graund water and surface water pollution. In this study, water pollution was determined in the abandoned chromium mine of Gücüş Village and surrounding areas and the water quality of Topallar and Alata Rivers was determined and heavy metal pollution of water samples were determined. Physical parameters of four water samples taken in April 2018 within the scope of the study were determined according to pH, electrical conductivity, chemical parameters of water, sodium, potassium, calcium, magnesium, chlorine and heavy metals chromium, iron, cadmium, arsenic, mercury, lead, copper, nickel and trace elements of lithium, boron, sülfür the results of the analysis of elements were determined. All parameters were compared with the limit values determined by SKKY, YSKY, TSE 266, EEC / 98/83, World Health Organization (WHO), USEPA. Water quality of streams, SKKY and Water quality parameters of the waters were evaluated based on YSKY. The chemical analysis values of the water samples taken from Alata Creek, Topallar Creek and the western branch of Alata Creek differ from each other. The reasons for this difference are the rocks in the region, agricultural areas, proximity to the settlements, geological and anthropogenic factors and rock-water effect. As a result of the studies, the classification of water and water quality were determined by analyzing the parameters examined.