Serbest hidrolik sıçramanın deneysel ve sayısal modellemesi
Experimental and numerical modeling of free hydraulic jump
- Tez No: 607343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında laboratuvar ortamında farklı akım özelliklerine sahip hidrolik sıçramaların karakteristikleri deneysel olarak ölçülmüş ve elde edilen deneysel bulgular sonlu hacimler yöntemine dayalı Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) yöntemleri ile sayısal olarak modellenmiştir. Sayısal modellemede türbülansın tanımlanması için Standart k-ε (SKE), Renormalizaton Group k-ε (RNG), Shear Stress Transport k-ω (SST) ve Reynold Stress Modelleri (RSM), serbest su yüzünün belirlenmesinde ise Akışkan Hacimleri Yöntemi (Volume of Fluids-VOF) yöntemi kullanılmıştır. Ağ hassasiyetinin uygunluğu için de ağ yakınsama indeksi yöntemi ile belirlenmiştir. Buna göre ağ yapısından bağımsızlaştırılmış sayısal sonuçlara göre serbest su yüzünü belirlemede ve sıçrama ile meydana gelen enerji kaybını belirlemede en başarılı model SKE olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the characteristics of hydraulic jumps having different flow characteristics in the laboratory are experimentally measured and the obtained experimental results are compared with numerically model, Computational Fluid Dynamics (HAD) methods based on finite volume method. Standard k-ε (SKE), Renormalizaton Group k-ε (RNG), Shear Stress Transport k-ω (SST) and Reynold Stress Models (RSM) are used for the identification of turbulence in numerical modeling, and Volume of Fluids (VOF) method is used for determination of free surface profile. Grid convergence index method is also used for the suitability of mesh density. According to the numerical results, independent of the mesh structure, SKE model is found most successful model to determine the free surface and the energy loss by jump.