1839 tarihli 3652 numaralı Nüfus Defterine göre Anamur kazasının nüfus yapısı
The population structure of Anamur district according to the Population Book dated 1839 and numbered 3652
- Tez No: 607414
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE YORULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
İnsanların aile kökenlerine dair duydukları ilgi ve merakın artmasıyla beraber, arşiv araştırmaları da son yıllarda ön plana çıkmıştır. İnsan için geçmişine, kimliğine dair bilgilere ulaşmak her zaman ilgi çekici olmuştur. Bu bakımdan günümüzde arşiv belgelerinin araştırmacılara açılmış olması, geçmişimize ilişkin doğru bilgi ve belgelere ulaşılması bakımından büyük bir öneme sahiptir. Osmanlı'da modern olarak nitelendirilen ilk nüfus sayımı 1831 yılında gerçekleştirilmiştir. Bu nüfus sayımının bir sonucu olarak ortaya çıkan nüfus kayıtları, tarih araştırmalarında önemli bir konuma sahiptir. Kayıtlar, dönemin ekonomik, demografik ve sosyolojik yapısı hakkında ayrıntılı bilgi içermektedir. Bölgedeki yerleşim yerlerinin adları, şahısların isim, yaş, meslekleri, engel durumları, lakapları, erkek nüfusun sayısı gibi birçok veri nüfus kayıtları sayesinde öğrenilebilmektedir. Bu verilerin yer aldığı 3652 numaralı belge, Anamur'un 1839'daki nüfus kayıtlarını içermektedir. Belgedeki kayıtlar orijinaline uygun şekilde tercüme edilmiştir. Daha iyi ve kolay anlaşılıp yorumlanabilmesi için de içerik tablolar halinde verilmiştir. Bu şekilde Anamur ilçesinin nüfusu, ekonomik ve sosyal yapısı hakkında daha doğru bir analiz yapıldı.
Özet (Çeviri)
With the raising interest and curiosity of people about their family origins, archive research has come to the forefront in recent years. It has always been interesting for people to access information about their past and identity. In this respect, the fact that the archive documents have been opened to researchers today is of great importance in terms of accessing the right information and documents about our past. The first census, which was described as modern in the Ottoman Empire, was carried out in 1831. Population records that have emerged as a result of this census have an important place in historical research. The records contain detailed information about the economic, demographic and sociological structure of the period. Huge amount of data such as the names of the settlements in the region, people's age, professions, disability status, nicknames and number of male population can be learned through population records. The document number 3652 which contains these data includes the population records of Anamur in 1839. The records in the document have been translated according to the original text. For better and easier understanding and interpretation, the content is given in tables. In this way, a more accurate analysis was made about the population, economic and social structure of Anamur District.