İnsanın doğal çevre üzerindeki değiştirici rolü ve dini inançların etkisi
The change role of human on natural environment and the effect of religious beliefs
- Tez No: 607417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Kamu Yönetimi, Geography, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Holosen'den beri dünyamızda, beşeriyete ait birçok değişim meydana gelmiştir. Günümüze yaklaşıldıkça tarihte hiç olmadığı kadar hızlanan söz konusu değişimin ana faktörü insandır. Akıl yürütme, geçmişte yaşadıklarını bugüne aktarma, bilgi üretme ve doğayı olumlu veya olumsuz yönde değiştirme özelliklerinden ve daha birçok özelliğinden dolayı diğer canlılardan ayrılan insan, başlı başına bir değer ifade etmektedir. Bulunduğu çevreyi kendi yararı doğrultusunda şekillendiren insanın, özellikle Sanayi Devrimi sonrasında doğa üzerindeki etkisi oldukça artmış ve birçok çevre sorunu ortaya çıkmıştır. Bu tezde insanın tarihi süreç içerisinde yapmış olduğu faaliyetlerden çevreye karşı sergilediği olumsuz yönleri ve dini inançların etkisi üzerinde durulacaktır. Doğada gözlemlediğimiz olumsuz değişim yalnızca basit bir çevre kirliliği olmayıp, litosferden atmosfere kadar dünyanın işleyişinde, düzeninde ve dengesinde geri dönülmez tahribatlara yol açan çevresel bir sorun niteliğindedir. Çevre sorunlarının etkileri ve boyutları göz önüne alındığında; teknolojideki gelişmeler, hızlı nüfus artışı ve insanoğlunun manevi ve ahlakî değerlerden uzaklaşması çevre ile olan ilişkisinde problemlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Canlılar içerisinde doğal çevreyi tahrip eden en önemli varlık insandır. Bu tez kapsamında insanların çevre üzerinde meydana getirdiği olumsuz davranışlarını olumlu yönde değiştirmenin; temelde insanların coğrafi bilinç düzeyleri artırılarak onların inançlarına, değer yargılarına hitap edilerek çevre ahlakı oluşturmak ile mümkün olabileceği vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the Holocene many changes in humanity have taken place in our world. As we approach today, the main factor in this change, which is accelerating more than ever before in history, is man. Human beings, who differs from other living beings through the qualities of thinking, the transfer of past experiences to present, production of knowledge and the positive or negative change of nature, expresses a value in himself. Man, who shapes the environment in his own interest has increased his influence on nature, especially after the Industrial Revolution and many environmental problems have arisen. This work focuses on the negative aspects of human activities against the environment and the effect of religious beliefs. The negative change we observe in nature is not only a simple pollution, but also an environmental problem that leads to the irreversible destruction of the functioning, order and balance of the World, from the lithosphere to the atmosphere. Consideration of the effects and dimensions of environmental problems; the advances in technology, rapid population growth and the abandonment of moral and ethical values will constitute problems in human adaptation to the environment. Among living beings, the most important being that destroys the natural environment is man. The aim of this work is to cahange people's negative behavior towards the environment in a positive way; to emphasise that it is possible to create environmental morality by addressing their beliefs and value judgments by raising people's geographical awareness.