Endoskopik transsfenoidal hipofiz cerrahisi sonrası olfaktor bulbusta hacim değişikliklerinin MR ile değerlendirilmesi
MRI evaluati̇on of olfactor bulbus volume changes after endoscopi̇c transsphenoi̇dal hyphosysi̇s surgery
- Tez No: 607438
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KIZILKILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ: Endoskopik Transsfenoidal Hipofiz Cerrahisi geçiren hastalarda cerrahi işleme bağlı olfaktor bulbus hacmindeki değişikliklerin değerlendirilmesini ve koku fonksiyonuna yansımasını araştırmak. MATERYAL VE METOD: Endoskopik transsfenoidal cerrahi planlanan 43 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastaların ameliyat öncesi ve sonrası 3. ayda MR incelemesi yapılarak 3D T2 sekansı üzerinden 3D SLICER programı yardımıyla olfaktor bulbus konturları manuel olarak çizilerek semiotomatik metodla her iki olfaktor bulbus volumleri (OBV) ve total olfaktor bulbus volumu (OBV) hesaplandı. Ayrıca 15 hastaya preoperatif ve postoperatif 3.ayda Sniffin Sticks koku testi uygulandı. BULGULAR: Hastaların cinsiyet ve yaş özelliklerinin dağılımı baktığımızda bu araştırmada hastaların %72,1'i (n=31) kadın ve yaş ortalaması 51±15 yıldır. Total olarak hastaların preop ve postop OBV ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır (p0,05). SONUÇLAR: Çalışmamız pre ve postoperatif dönemde OBV-de anlamlı değişiklik olduğunu, bununla birlikte bu değişikliğin koku testi sonuçlarını etkilemediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The aim of this study was to evaluate the formation of changes in olfactory bulbus volume depending on the surgical procedure and its reflection on the smelling function of patients who had undergone endoscopic transsphenoidal pituitary surgery. MATERIAL AND METHOD: 43 patients that endoscopic transsphenoidal pituitary surgery was planned for were included in the study. MR examination was conducted for these patients 3 months before and after the surgery. Upon this examination, through 3D T2-sequence and with the help of the 3D SLICER program, right and left olfactory bulbus volumes (OBV) and total olfactory bulbus volume (OBV) were calculated by manually drawing the olfactory bulbus contours with the semi-automatic method. Besides, Sniffin Sticks smell test was applied to 15 patients on preoperative and postoperative periods. FINDINGS: The gender and age distribution of the patients were as follows: 72.1% of them were female (n=31) and the average age of the patients was 51±15 years. In total, a statistically significant difference was detected between the preoperative and postoperative olfactory bulbus volumes (OBV) of patients (p0.05). RESULTS: Our study has revealed a significant change in OBV before and after the endoscopic transsphenoidal pituitary surgery ; in addition to that, it has shown that this change in OBV does not affect the smelling test results.