Meşrutiyet'ten Cumhuriyet'e ulusal bayramlar ve önemli günler (1908-1950)
- Tez No: 607466
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BOZKURT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mersin Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 94
Özet
Toplumların gelişimini etkileyen ve etkileri dünya genelinde görülen bazı siyasal ve sosyal olaylar ya da devrimler vardır. Özellikle 1789 yılında gerçekleşen Fransız İhtilali'nin etkileri ile günümüzde de var olan birçok ulus-devlet inşa edilmiştir. Ulus-devletlerin inşa edilmesiyle yeni milli kimlikler ortaya çıkmış ve bu kimliği destekleyen milli araçlara gereksinim duyulmuştur. Bayraklar, marşlar, anıtlar, ulusal bayramlar ve önemli günler bunlardan bazılarını oluşturmaktadır. Bu tezde de öncelikle teorik bölümde ulusal bayramların nasıl ortaya çıktığı, toplumsal hafızaya olan katkıları, ulusal bayramlar ve önemli günlerin ulus-devletler üzerindeki etkileri, milli kimliğe ve ulus-devlete olan katkıları araştırılmıştır. Modern Türkiye'nin de ilk ulusal bayramı olan ve İttihat ve Terakkicilerin desteğiyle ilan edilen 23 Temmuz 1909 yılında kutlanan İyd-i Milli (Hürriyet Bayramı) bu sürecin ilk bayramı olmuştur. 1908-1950 yılları arasında Cumhuriyet öncesi kutlanan bayramlar, sonrasında ise Cumhuriyet dönemi bayramlar ve önemli günler araştırılarak, bayramların Türkiye'de pratiğe dökülmeye başlanan yılları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
There have been some political and social events or revolutions that have influenced the development of societies and whose effects have been observed worldwide. Especially with the effects of the French Revolution in 1789, many existing nation-states were built. With the construction of nation-states, new national identities emerged and national tools supporting this identity were needed. Flags, marches, monuments, national holidays and important days are some of them. In this thesis; Firstly, in the theoretical part, how national holidays emerged, their contribution to social memory, the effects of national holidays and important days on nation-states, their contribution to national identity and nation-state were investigated. The first national holiday in modern Turkey; The National Eid (Liberty Bairam), which was declared with the support of the "Party of Union and Progress ve and celebrated on 23 July 1909, was the first Holiday of this process. Between the years 1908-1950, feasts has been celebrated before the Republic, and after; festivals and important days of the Republican Period when national holidays are practiced in Turkey were investigated in this study.