Meşrutiyet'ten Cumhuriyet'e geleneksel ve dini bayramlar (1908-1938)
Traditional and religious holidays from the Constitutional era to the Republic (1908-1938)
  1. Tez No: 731460
  2. Yazar: MİNE İBİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Her milletin kendi gelenek ve göreneklerini yansıtan, birlik ve beraberlik içerisinde kutlanan, ortak duyguların paylaşıldığı, özel günleri ve bayramları vardır. İslamiyet öncesi Türk devletlerinde daha çok tabiat olaylarını kutlamak için bayramlar ve törenler yapılmıştır. Eski Türk toplumlarında tabiatın yeniden dirilmesi demek olan ilkbahar ve yazın gelişi, büyük merasimlerle kutlanmıştır. Kökeni çok eski zamanlara inen, baharın ve yazın habercisi olan Nevruz ve Hıdırellez geleneği, zaman içerisinde değişime uğrayarak günümüze kadar gelmeyi başaran köklü bayramlarımızdan olmuştur. Türk toplulukları, İslamiyet'i kabul ettikten sonra bu iki bayrama dini mahiyet kazandırılmış ve kutlamalarda yapılan adetler İslami anlayış içerisinde devam ettirilerek, günümüze kadar ulaşmayı başaran geleneksel bayramlarımızdan olmuştur. Osmanlı Devleti içerisinde ise, en çok öne çıkan bayramlar Ramazan ve Kurban Bayramları olmuştur. Bu iki dini bayram, Osmanlı geleneğinde devlet düzeyinde ve devlet erkânının katılımıyla kutlanmıştır. Ramazan ve Kurban Bayramları zaman içerisinde değişime uğramışsa da günümüze kadar değerini korumaya devam etmiştir. Meşrutiyet devriyle birlikte dini bayramların yanında milli bayram kavramı ortaya çıkmıştır. Bu dönem ile birlikte milli duyguları öne çıkarmak ve yeni rejimi topluma daha çabuk benimsetebilmek için bayram kutlamaları önemli bir vasıta haline gelmiştir. Bu devrin ilk milli bayramı Iyd-i Milli (Hürriyet Bayramı) olmuş ve 1909 yılından itibaren her yıl Meşrutiyet'in ilan tarihi olan 10 Temmuz (23 Temmuz) gününde halkın coşkulu katılımıyla kutlanmaya başlanmıştır. Milli Mücadele ve Cumhuriyet dönemi ile birlikte yaşanan tarihi olaylar etrafında birçok milli bayram resmi olarak hayatımıza girmeye başlamıştır. Bu bayramlardan ilki ise 23 Nisan Hâkimiyet-i Milliye Bayramı (23 Nisan kutlamalarında mekteplilerin ön plana çıkması ile bu tarih 1925 yılında“Çocuk Günü”, 1926 yılında ise“Çocuk Bayramı”olarak görülmüş ve Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Çocuk Bayramı bir arada kutlanmaya başlamıştır. 27 Mayıs 1935 yılında çıkarlan kanun ile 23 Nisan“Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”olarak kabul edilmiştir.) olmuştur. Cumhuriyet Bayramı, Gençlik ve Spor Bayramı ve Zafer Bayramı Cumhuriyet'in ilk yıllarıyla birlikte kutlanmaya başlanmış ve günümüze iii kadar kutlanmaya devam etmişlerdir. Tezimizin ana çerçevesini bahsedilen bu bayramlar oluşturmaktadır. Tezimiz bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde, bayram kavramı açıklandıktan sonra tezimizde bahsedilen bayramların ortaya çıkışı ve gelişim aşamalarından kısaca bahsedilmiştir. Birinci bölümde, Meşrutiyet'in ilanına kadar olan süreçteki törenlere ve bayramlara değinilmiştir. Devlet geleneğinde önemli bir yere sahip olan resmi ve dini törenlere değinildikten sonra dini bayramlar ile Nevruz ve Hıdırellez Bayramlarının nasıl kutlandığı hakkında bilgilere yer verilmiştir. İkinci Bölümde, İttihat ve Terakki dönemi ve Milli Mücadele döneminde kutlanan bayramlar incelenmiştir. Tezimizin esas bölümünü oluşturan bu bölümde, II. Meşrutiyet'in ilanı sürecine değinilmesinin ardından Osmanlı'da milli bayram anlayışının oluşmasının ilk aşaması olan Meşrutiyet Bayramı ele alınmıştır. Ardından, Türk geleneği için oldukça önem arz eden dini bayram kutlamalarının II. Meşrutiyetten Cumhuriyetin ilanına kadar olan süreçte halk ve devlet nezdinde ne şekilde kutlanıldığına ve bu devirle birlikte dini bayram kutlamalarında yaşanan değişimler incelenmiştir. Geleneksel bayramlarımız olan Nevruz ve Hıdırellez kutlamaları ise ayrı bir alt başlıkta ele alınmıştır. Üçüncü Bölümde ise, Cumhuriyet dönemindeki bayramlar ele alınmıştır. Cumhuriyetin ilan edilmesine değinildikten sonra bu dönemde kutlanmaya başlayan Cumhuriyet Bayramı, Gençlik ve Spor Bayramı ve Zafer Bayramları 1923-1938 yılları arasında ele alınarak, araştırılmıştır. Dini Bayramlar alt başlığı altında ise, yeni rejimin Ramazan ve Kurban Bayramları üzerindeki etkisine, dini bayramlar için yapılan bayram hazırlıklarına, törenlere ve resmikabullerin nasıl gerçekleştiğine dair incelemeler yapılmıştır. Ayrıca Cumhuriyet devrinde kutlanmaya devam eden Nevruz ve Hıdırellez Bayramlarının bu devirle birlikte nasıl kutlandığı ve kutlamalarda yaşanan değişimlere dair bilgilere yer verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Every nation has special days and holidays that reflect their traditions and customs, are celebrated in unity and togetherness, and share common feelings. In the pre-Islamic Turkish states, festivals and ceremonies were held to celebrate natural events. The arrival of spring and summer, which means the resurrection of nature in old Turkish societies, was celebrated with great ceremonies. The tradition of Nevruz and Hıdırellez, which has its origins in ancient times and is the harbinger of spring and summer, has been one of our deep-rooted holidays that have survived to the present day by changing over time. After the Turkish communities accepted Islam, these two festivals were given a religious character and the traditions made in the celebrations were continued in Islamic understanding and became one of our traditional holidays that managed to reach the present day. In the Ottoman Empire, the most prominent holidays were Ramadan and Eid Qurban. These two religious holidays were celebrated at the state level and with the participation of state officials in the Ottoman tradition. Although Ramadan and Sacrifice Holidays have changed over time, they have continued to preserve their value until today. With the Second Constitutional Era, the concept of national holiday emerged alongside religious holidays. With this period, feast celebrations have become an important tool in order to bring national feelings forward and to adopt the new regime to the society more quickly. The first national holiday of this period was Iyd-i Milli (Freedom Day) and it has been celebrated with the enthusiastic participation of the people on July 10 (23 July), the date of the declaration of the Constitutional Monarchy, every year since 1909. Many national holidays have officially started to enter our lives around the historical events that took place with the National Struggle and the Republic period. The first of these holidays is the 23 April National Sovereignty Day (April 23 celebrations, when the students came to the fore, this date was seen as“Children's Day”in 1925 and as“Children's Day”in 1926, and the National Sovereignty Day and Children's Day were celebrated together. With the law enacted on May 27, 1935, April 23 was accepted as“National Sovereignty and Children's Day”). Republic Day, Youth and Sports Day and Victory Day started to be celebrated with the first years of v the Republic and have continued to be celebrated until today. The main framework of this thesis is these feasts. This thesis consists of an introduction and three parts. In the first part, the ceremonies and holidays in the process until the proclamation of the Constitutional Monarchy are mentioned. After mentioning the official and religious ceremonies that have an important place in the state tradition, information about religious holidays and how Nevruz and Hıdırellez Holidays are celebrated are given. In the second part, the holidays celebrated during the period of Union and Progress and the National Struggle were examined. In this section, which constitutes the main part of our thesis, after the proclamation of the Constitutional Monarchy, the first stage of the formation of the understanding of the national holiday in the Ottoman Empire, the Constitutional Day is discussed. Then, the religious holiday celebrations, which are very important for the Turkish tradition, were carried out in the II. In the process from the 2nd Constitutional Monarchy to the proclamation of the Republic, how it was celebrated by the people and the state, and the changes in religious holiday celebrations with this era were examined. The celebrations of Nevruz and Hıdırellez, which are our traditional holidays, are discussed in a separate sub-title. In the third part, the holidays in the Republican period are discussed. After mentioning the proclamation of the Republic, Republic Day, Youth and Sports Day and Victory Days, which started to be celebrated in this period, were studied between 1923-1938. Under the Religious Holidays sub-title, the effects of the new regime on Ramadan and Eid Qurban, the preparations for the religious holidays, the ceremonies and the official acceptances were examined. In addition, it has been tried to give information about how Nevruz and Hıdırellez Holidays, which continued to be celebrated in the Republican era, were celebrated with this period and the changes in the celebrations.