Spor merkezlerini kullanan tüketicilerin, spor merkezi seçimini etkileyen faktörler: İstanbul Avrupa yakasına yönelik bir uygulama
The factors affecting the choice of consumers using sports centers: An application on The European side of Istanbul
  1. Tez No: 607516
  2. Yazar: FATİH ARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU GÜLSEVİL BELBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Spor pazarlaması, pazarlamanın bir çeşidi olarak 2000'li yıllardan sonra yaygınlaşmaya başlamış olsa da ticari faaliyet gösteren işletmeler sporu, antik olimpiyatlardan beri kullanarak, ürünlerini satmaya çalışmıştır. Bireyler spor faaliyetlerine çok farklı nedenlerle katılabilmektedir. Özellikle sanayileşme sonrası artan boş zamanlarını değerlendirmek ve rekreatif faaliyetlerde bulunmak için bireyler, spor için daha fazla zaman ve para harcamaya başlamıştır. Bu durum, sporla doğrudan bağlantılı olmayan işletme ve yatırımcıları bu alanda yatırım yapmaya itmiştir. Spor sektörüne artan bu ilgi, firmaların rekabet şartlarını zorlaştırmaktadır. Firmalar tüketicileri ikna etmek için yeni yöntemler denemeye başlamışlardır. Spor tüketicilerinin, bir spor merkezi seçme noktasında nelere dikkat ettiğini ve bu kararlarını etkileyen faktörlerin neler oluğunu tespit etmek, firmalar açısından önem arz etmektedir. Bu bağlamda, İstanbul Avrupa Yakası'nda bulunan spor merkezlerinin rastgele seçilen müşterilerine 454 adet anket uygulanarak, tüketicilerin spor merkezi tercihini etkileyen faktörler tespit edilmeye çalışılmıştır. Söz konusu bu çalışmanın evrenini İstanbul Avrupa Yakası'nda ikamet eden tüketiciler oluşturmaktadır. Veri toplama yöntemi olarak yüz yüze anket yöntemi kullanılmıştır. Ulaşılan anket verileri ile frekans tabloları oluşturulmuş ve ANOVA (Varyans) analizi ile t testi uygulamaları yapılmıştır. Araştırma sonucu elde edilen bulgulara göre spor merkezi kullanan bireylerin; çoğunluğunun kadınlardan, bekârlardan, 26-35 yaş arası bireylerden, üniversite mezunlarından, 3.501-5.000 TL arası gelire sahip kişilerden, öğretmen/akademisyenlerden ve çekirdek ailede yaşayan bireylerden oluştuğu görüşmüştür. Spor merkezi tercihini etkileyen faktörlerin etkisinin, en yüksek olandan en düşük olana doğru; psikolojik faktörler, pazarlama karması elemanları, sosyo-kültürel faktörler ve demografik faktörlerden oluştuğu tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda, psikolojik faktörlerin gelir durumuna göre; pazarlama karması unsurlarının eğitim ve gelir durumuna göre; sosyo-kültürel faktörlerin cinsiyete göre ve demografik faktörlerin yaş ve meslek durumuna göre farklılıklar oluşturduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although sports marketing started to spread after 2000s as a kind of marketing, commercial enterprises tried to sell their products by using sports since the ancient Olympics. Individuals can participate in sports activities for many different reasons. Especially after industrialization, individuals have started to spend more time and money for sports in order to utilize their increased spare time and to engage in recreational activities. This has led businesses and investors who are not directly linked to sports to invest in this area. This increasing interest in the sports sector makes it difficult for companies to compete. Companies have started to try new methods to convince consumers. It is important for the firms to determine what the sports consumers pay attention to at the point of choosing a sports center and the factors that affect these decisions. In this context, 454 questionnaires were applied to randomly selected customers of sports centers located on the European side of Istanbul to determine the factors affecting consumers' choice of sports centers. The population of this study is composed of consumers residing on the European side of Istanbul. Face to face questionnaire method was used as data collection method. Frequency tables were created with the obtained questionnaire data, and ANOVA (Variance) analysis and t test applications were performed. According to the findings of the study, individuals using sports centers; Most of them were women, single, 26-35 years old, university graduates, 3.501-5.000 TL income, teachers / academicians and individuals living in nuclear family. The effect of the factors affecting the choice of sports center from the highest to the lowest; psychological factors, marketing mix elements, socio-cultural factors and demographic factors are lined up shaped like. As a result of the study, psychological factors according to income status; according to the education and income status of the marketing mix elements; It was determined that socio-cultural factors differed according to gender and demographic factors differed according to age and occupational status.