Ahmed Avni Konuk'a ait rast Kâr-ı Nâtık (Fihrist-i Makâmat) adlı eserin makam ve güfte analizi
The modal and lyri̇cs analysi̇s of the work named rast Kâr¬i Nâtik (Fi̇hri̇st¬i̇ Makâmat) belongi̇ng to Ahmed Avni̇ Konuk
  1. Tez No: 607572
  2. Yazar: SEMİH OKCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR SADIK KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
“Ahmed Avni Konuk'a ait Rast Kâr-ı Nâtık (Fihrist-i Makâmat) adlı eserin makam ve güfte analizi”adlı bu çalışma, dört bölümden oluşmaktadır. Problem durumunun ele alındığı birinci bölümde, Ahmed Avni Konuk, Türk Mûsikîsinde Formlar ve Kâr-ı Nâtık, Türk Mûsikîsinde Usûller, Arûz vezni ve Klasik Türk mûsikîsiyle ilişkisi hakkında genelden özele doğru olacak şekilde bilgiler verilmiş, ikinci bölümde ise yapılan çalışmanın yöntem kısmı ile beraber Ahmed Avni Konuk'un Rast Kâr-ı Nâtık adlı eserinde kullandığı makam ve usûller'in tasnîfi yer almaktadır. Bu paralelde bu kısım dâhilinde; araştırmanın modeli, evren ve örneklemi, verilerin toplanması ve analizi gibi veriler bulunmaktadır. Üçüncü bölümde, bulgular ve yorum başlığı altında çalışmanın örneklemini oluşturan Ahmed Avni Konuk'a ait Rast Kâr-ı Nâtık'ın (Fihrist-i Makâmât) makam ve güfte analizi yapılmış, dördüncü ve son bölümde ise yapılan analizler bağlamında elde edilen bir takım çıkarımlar ve bunların neticesinde şahsımıza ait bazı öneriler yer almaktadır. Araştırmada“Betimsel”yöntem kullanılmıştır. Betimsel yöntem doğrultusunda da“Tarama”(Survey) modelinden yararlanılmıştır. Araştırma konusuna yönelik olarak kullanılan bu teknikler aracılığı ile elde edilen tüm veriler analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Bu çalışmada, bilindiği üzere Kâr-ı Nâtıkların öğreticilik hususunda ne kadar verimli olduğu ortaya çıkmış ve son zamanlarda bu tip büyük form yapısına sahip eserlere rağbetin azaldığı düşünülürse bu ve benzeri Kâr-ı Nâtıklar üzerinde yapılan her türlü çalışma, kaybolmaya yüz tutmuş olan bu ve benzeri formda bestelenmiş eserleri gün yüzüne çıkarmaya yardımcı olacağı ön görülmüştür. Yine bu çalışmanın, hem sanatsal eserlerin devamı açısından hem de mûsikîmizi öğreticiliği açısındanda bu tip yeni eserler oluşmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study called“The modal and lyrics analysis of the work named Rast Kâr-ı Nâtık (Fihrist-i Makâmat) belonging to Ahmed Avni Konuk”consists of four parts. At the first part in which the problem case has been arqued out, the points about Ahmed Avni Konuk, The Forms in Turkish Music and Kâr-ı Nâtık, Rhythmic patterns in Turkish Music, The Prosody and its relation with Classic Turkish Music have been enlightened properly from the general to the particular. As for the second part, the description of the modal and methods which Ahmed Avni Konuk used in the work named“Rast Kâr-ı Nâtık”beside the method's part of the conducted study takes part. In this division and this parallel; there has been some datas such as the model of the research, the system and its sample, the datas being collected and their analyses. At the third part, the modal and lyrics of Rast Kâr-ı Nâtık, the work of Ahmed Avni Konuk, which forms the sample of the study under the heading of the findings and interpretation have been analized; at the end and fourth part, a certain number of inferences regarding to the analyses conducted and by reason of all these, some proposals belonging to us individually take part.“Descriptive”method has been used in the research. In accordance with the descriptive method, Survey model has been utilized. By these techniques used for the issue of the research, all datas gained have been analized and interpretended. In this research, as known, how productive Kâr-ı Nâtıks are about instructiveness has emerged and given that the demand for the works which have a huge formation like this has decreased so far, every study conducted on these or similar Kâr-ı Nâtıks has been predicted to help bring to light the composed works which are subject to decline in these or similar forms. Still, this study has been considered to contribute this type of new works to occur from the point of both artificial works' continuity and the instructiveness of our music.