XVIII. yüzyıl nasihatnâmelerinden Levh-nâme ve Lutfiyye'nin karşılaştırılması
Comparision of Levh-name and Lutfiyye in the XVIII. century of nasihatnames
  1. Tez No: 607607
  2. Yazar: ATİYE SARIOĞLU ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN BARDAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Klasik Türk edebiyatında mesnevî nazım şekli ile yazılmış birçok edebî eser bulunmaktadır. Bu çalışma, XVIII. yüzyılda yazılmış Müftî-zâde'ye ait Levh-nâme ile Sünbül-zâde Vehbî'ye ait Lutfiyye'nin karşılaştırılması üzerinedir. Levh-nâme ve Lutfiyye mesnevî nazım şekliyle yazılmış manzum nasihatnâmelerdir. Levh-nâme 779 beyit, Lutfiyye 1181 beyitten oluşur. İki eserin de amacı, anlaşılır bir dille muhataba doğruyu, iyiyi, güzeli, faydalı olanı göstermektir. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümünde; Müftî-zâde ve Sünbül-zâde Vehbî'nin hayatı hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümünde eserlerin yazılış tarihi, yazılış sebebi, nüshası, vezin ve kafiyesi belirtilmiştir. Dil ve Üslûp Özelliklerinde, eserlerde kullanılan atasözleri ve deyimler, edebi sanatlar, ayet ve hadislere yer verilmiştir. Eserlerin Muhtevasında ise, dinî, tasavvufî, ahlâkî ve toplumsal konular olarak ayrıntılı incelenmiştir. Son aşamada da çalışmada yararlanılan kaynaklar sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many literary works written in masnavi verse in classical Turkish literatüre. This study is on the comparison of the masnavi Müfti-zâde's Levh-nâme with Lutfiyya, the work of Sünbül-zâde Vehbî. Levh-nâme and Lutfiyye are verses nasihatnames written in mesnevi verse. Levh-nâme consists of 779 couplets, Lutfiyya 1181 couplets. The study consists of two parts: In the first part; Information was given about the life of Müftî-zâde and Sünbül-zâde Vehbî. In the second part, the writing date of the works, the reason for the writing, the copy, the meter and the rhyme are stated. Language and Style Features, proverbs and idioms used in the works, literary arts, verses and hadiths are included. In the Content of the works, religious, mystical, moral and social issues are examined in detail. In the last stage, the sources used in the study are listed.