Düz donatılı betonarme bina performansının statik itme analizi ile berlirlenmesi
Performance evaluation of reinforced concrete buildings reinforced with plain bars by static pushover method
  1. Tez No: 607621
  2. Yazar: UMUT TÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, düz (nervürsüz) donatılı çerçeveli betonarme (BA) yapıların sismik davranışının 2007 ve 2018 Türk Deprem Yönetmelikleri'ne göre statik itme analiz yöntemi kullanılarak incelenmesi amaçlanmıştır. Statik itme analizinin diğer performans değerlendirme yöntemlerine göre daha kolay uygulanabilir olması nedeniyle, bu yöntemle yapının sismik performansı plan düzensizlikleri ve modal kütle gereksinimleri ile ilgili özel durumların sağlanmasıyla daha kolay incelenebilmektedir. Burada, düz donatılı BA yapıların sismik performansı, daha önce yapılmış olan çalışmalarda önerilen etkin rijitlik ve plastik dönme değerleri kullanılarak belirlenmiştir. Yapısal modellemede, kolon ve kirişlerin düz donatı kullanımına bağlı etkin rijitlik ve plastik dönme miktarlarındaki değişim ve buna bağlı performans noktaları oluşan plastik mafsal sayıları ile birlikte değerlendirilmiştir. Yapılan analizlerde, düz donatıya sahip BA yapıların nervürlü donatıya sahip binalara göre yaklaşık aynı performans noktasına daha az sayıda plastik mafsal ve daha çok plastik dönme ile ulaştığı saptanmıştır. Bu davranış, düz ve nervürlü boyuna donatıya sahip kirişlerin temelde sahip olduğu eğilme çatlama davranışına analog olarak görülmektedir. Böylelikle, bu çalışmada düz donatı kullanımından kaynaklanan sismik performans değişimlerinin daha gerçekçi olarak modellenmesi sağlanmış olup, eski tip BA çerçeveli yapılarda düz donatının etkisi doğrudan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the seismic behavior of framed reinforced concrete (RC) structures according to 2007 and 2018 Turkish Seismic Codes by using static pushover analysis method. Due to the ease of implementation of the static pushover analysis method rather than the other performance analysis methods, the seismic performance of the structures can be evaluated in a simpler way while satisfying special conditions related to plan irregularities and modal mass requirements. Herein, the seismic performance of RC buildings with plain reinforcement was evaluated by using the effective stiffness and plastic rotation values that were suggested in previous studies. In structural modeling, the alteration of effective stiffness and plastic rotations due to plain bar implementation and related performance points were evaluated in conjunction with the number of formed plastic hinges. In the conducted analyses, the buildings with plain reinforcement were observed to reach a close performance point with a less plastic hinges and high plastic rotation amounts. This phenomenon was observed to be analogous to flexural cracking behavior of the beams reinforced with plain and deformed rebars. Thus, in this study, more reliable modeling of the performance alterations arising from plain rebar implementation was ensured and the impact of plain rebars in framed RC structures was investigated directly.