Suların klorla dezenfeksiyonunda uçucu organik bileşiklerin oluşumunun araştırılması
Determination of volatile organic compounds formation in water disinfection with chlorine
- Tez No: 607622
 - Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP SEDAT VELİOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 70
Özet
Suların dezenfeksiyonunda kullanılan en önemli yöntemlerden biri klorlamadır. Klorlama işlemi sırasında klor, suda bulunan doğal organik maddelerle reaksiyona girerek uçucu organik maddelerin oluşumuna neden olmaktadır. Bu maddeler insan üzerinde sağlık açısından ciddi problemler oluşturmaktadır. Bu çalışmada 2 ppm, 3 ppm ve 5 ppm olmak üzere 3 farklı konsantrasyonda doğal organik maddeyi temsilen hümik asit eklenen yapay ham su örnekleri 1 ppm, 2 ppm ve 3 ppm dozlarında klorlama işlemine tabi tutulmuştur. Dezenfeksiyon işlemi sonrasında uçucu organik bileşiklerden; benzen, 1,2-dikloroetan, trikloroeten, tetrakloroeten ile trihalometan grubuna giren bromodiklorometan, dibromoklorometan, bromoform ve kloroform oluşumu araştırılmıştır. Bu kapsamda yapılan analizler sonucunda klorlama işlemine tabi tutulan sularda benzen, 1,2-dikloroetan, trikloroeten, tetrakloroeten, bromodiklorometan, dibromoklorometan, bromoform bileşiklerine rastlanmazken, 20,52-131,13 ppb konsantrasyon aralığında kloroform oluştuğu gözlenmiştir. Hümik asit ve klor düzeyi arttıkça oluşan kloroform miktarının da arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important methods used in disinfection of water is chlorination. During the chlorination process, chlorine reacts with the natural organic materials in the water causing the formation of volatile organic compounds. These substances have many negatif effects on human health. In this study, artificial raw water samples which were added to humic acid representing natural organic compounds of 3 different concentrations as 2 ppm, 3 ppm and 5 ppm were subjected to chlorination at 1 ppm, 2 ppm and 3 ppm doses. After disinfection, formation of volatile organic compounds; benzene, 1,2-dichloroethane, trichloroethene, tetrachloroethene and the formation of trihalomethanes, bromodichloromethane, dibromochloromethane, bromoform and chloroform were investigated. As a result of the analyzes carried out in this context, benzene, 1,2-dichloroethane, trichloroethene, tetrachloroethene, bromodichloromethane, dibromochloromethane, bromoform compounds were not observed in chlorinated water, but chloroform was observed in the concentration range of 20,52-131,13 ppb. It was determined that the amount of chloroform formed increased as humic acid and chlorine levels increased.