Dünya sı̇neması'nda plan sekans ve süreklı̇lı̇k algısı
One-shot technique and perception of continuity in world cinema
- Tez No: 607778
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ÖZAYDIN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada öncelikle sinematografinin film yapımı içerisindeki yerinin önemi, sinematografik araçların kullanımı ve yarattığı anlamlar üzerinden incelenecek. Ardından sinematografiyi yönlendiren ve destekleyen bir diğer film yapım aracı kurgu (montaj) üzerinde durulacak. Çalışmanın üçüncü bölümü, sinema tarihi içerisinde oldukça geniş ve etkili bir yer kaplayan plan sekans ve tek plan teknikleri üzerine olacak. Bu bölümde plan sekans, yalnızca teknik bir yöntem olarak değil sinema felsefesi açısından da incelenecek. Burada Deleuze, Jung, Bresson, Pasolini ve Bazin gibi filozof, psikanalist, yazar ve yönetmenlerin zaman-imgesi, eşzamanlılık, doğalcılık, sübjektif zaman ve gerçeklik gibi farklı kavram ve teorilerine başvurulacak. Yakın sinema tarihinde iz bırakmış Victoria (Schipper 2015) ve Birdman (Iñárritu 2014) filmlerinden örnekler verilecek. Çalışmanın son bölümü olan dördüncü bölümde ise doktora tamamlama projesi olarak plan sekans tekniği ile çekmiş olduğum Değişim Programı adlı filmin yukarıda bahsi geçen ve çalışmada açıklanacak olan kavramlar ve kuramlar açısından incelemesi yapılırken teknik anlamda nasıl bir rota izlediği de ortaya konacak.
Özet (Çeviri)
In this paper, first of all, the importance of the cinematography within filmmaking will be discussed through the use of the cinematograhic mediums and the meanings they create. Afterwards, another filmmaking medium, editing (montage) that directs and supports cinematography will be focused on. The third chapter of the paper will be about one shot and the techniques of one-shot that has a huge history within cinema. In this chapter, one-shot will not only be analyzed in terms of a technique but also it will be evaluated in accordance with the philosophy of cinema. Here different theories and concepts of Deleuze, Jung, Bresson, Pasolini and Bazin such as time-image, synchronicity, naturalism, subjective time and realism. Examples will be given from contemporary films such as Victoria (Schipper 2015) and Birdman (Iñárritu 2014). At the end of the paper, Exchange Program that I have written and directed as the graduation project from the PhD program will be analyzed in accordance with the concepts and theories that are mentioned above. The filmmaking process will also be presented step by step.