Adil yargılanma hakkı çerçevesinde Türk hukuku'nda makul sürede yargılanma hakkı
Within the framework of the right to a fair trial right to be tried within reasonable time in Turkish law
- Tez No: 607795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çalışmada adil yargılanma hakkının en önemli unsuru olup, aynı zamanda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde düzenlenmiş olan Türk Hukuku'nda makul sürede yargılanma hakkı değerlendirilmiştir. Makul sürede yargılanmanın amacı, yargılamanın uzun sürmesinin engellenmesidir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ndeki düzenleme ile adaletin etkinliği ve adalete güvenin korunması amacıyla adaletin gecikmeden gerçekleşmesi gerektiğinin önemi vurgulanmaktadır. Çalışmamın ilk bölümünde, genel hatlarıyla adil yargılanma hakkı ele alınmış ve makul sürenin adil yargılamadaki yeri ve önemine değinilmiştir. İkinci bölümde makul süre ve makul süre ihlali, Türk Hukuku çerçevesinde ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 6. maddesi ışığında ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise uygulamada makul sürede yargılanma hakkının ihlali ve ihlalin ortadan kaldırılması için gereken tedbirler üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde makul sürenin değerlendirilmesindeki kriterler ele alınmış, makul süre ihlaline ilişkin mahkeme kararları da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is the most important element of the right to a fair trial and the right to be tried within a reasonable period of time in Turkish Law regulated in the European Convention on Human Rights has been evaluated. The purpose of the trial in a reasonable time is to prevent the proceedings from taking too long. The regulation in the European Convention on Human Rights emphasizes the importance of justice without delay in order to maintain the effectiveness of justice and the trust in justice. In the first part of my study, the right to a fair trial is discussed in general terms and the place and importance of reasonable time in a fair trial is mentioned. In the second part, the reasonable time and the violation of reasonable time are dealt with under Turkish Law and in the light of Article 6 of the European Convention on Human Rights. The third section focuses on the violation of the right to a fair trial and the measures necessary to eliminate the violation. In this context, the criteria for the assessment of reasonable time at the European Court of Human Rights were examined and court decisions on the violation of reasonable time were examined.