İşitsel uyarılmış P300 potansiyelleri aracılığıyla gebelerde eklamptik konvülziyonların öngörülmesi
Prediction of eclamptic convulsions in pregnant women viaauditory evoked P300 potentials
- Tez No: 607806
- Danışmanlar: PROF. DR. SACİT KARAMÜRSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada preeklamptik kadınlarda oddball paradigması kullanılarak kaydedilen işitsel uyarılmış potansiyellerde özellikle P300'deki değişikliklerin ortaya çıkarılması ve bu değişikliklerin eklamptik konvülziyon öngörüsünde kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır Bu çalışma 2017-2019 yılları arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran 25 preeklamptik veya önceki gebeliklerinde preeklampsi öyküsü olan gebe ile, preeklampsi tanısı veya preeklampsi öyküsü olmayan 25 gebede işitsel oddball paradigması kullanılarak elde edilen uyarılmış potansiyeller EEG ile kaydedilerek yapıldı. Hem gebe hem kontrol grubu standart ve hedef uyaranlara yanıt ortalamaları elde edildi. P300 yanıtlarının bazı gebelerde elde edilememesi nedeniyle çalışma grubunda 23 gebe , kontrol grubunda 16 gebede P300 latansı ve genliği yerine 200-800 msn zaman penceresindeki eğri altı alan istatiksel analiz için kullanıldı. Çalışma grubu ve kontrol grubu, çalışma grubu içinde antihipertansif olarak Alfa Metil Dopa kullanan ve kullanmayan gebeler hem kontrol grubu, hem de çalışma grubunun tamamı ile IBM SPSS 21 kullanılarak ANOVA ile karşılaştırılarak değerlendirildi. Frontal bölgedeki kayıtlardan elde edilen eğri altı alan çalışma grubundaki gebelerde - 1.295 ± 0.543 μVsn ,kontrol grubunda 1.703 ± 0.648 μVsn olarak tespit edildi aralarında anlamlı fark bulundu p= 0.026 , çalışma grubunda eğri altı alanda negativitede artış olduğu tespit edildi. Kayıt yapılan diğer bölgelerde eğrialtı alanlarda fark tespit edilemedi. Çalışma grubunda antihipertansif olarak alfa Metil Dopa kullanmayan gebeler (-1.809±0.721sn) kontrol grubu (0.671±0.651 μVSn) ile karşılaştırıldığında eğrialtı alanlar arasındaki fark anlamlı bulundu. p=0.045. Alfa Metil Dopa kullanan gebelerle kontrol grubu arasında fark bulunamadı. Çalışma süresinde hiçbir gebede eklamptik konvülziyon ortaya çıkmadığı için konvülziyonları öngörebilecek eğri altı alan için eşik değeri belirlenemedi. Alfa Metil Dopa kullanan gebelerle kontrol grubu arasında fark olmaması Alfa Metil Dopa 'nın antihipertansif etkisi dışında kortikal uyarılabilirliği azalttığı düşünülebilir. Preeklamptik gebelerde kortikal aktivasyondaki değişikliklerin işitsel oddball paradigması ile tespit edilmesi ve frontal bölgede negativite artışı olan gebelerin eklampsi riski açısından daha yakından izlenmeleri, bu gebelerde anti konvülzif tedavinin gecikmeden başlanmasının maternal mortalite ve morbiditeyi azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, we evaluated the alterations of auditory evoked potentials recorded by using the standard oddball paradigm in preeclamptic women. We aimed to evaluate the role of these alterations; especially at P300, in predicting eclamptic seizures. The study was conducted in Zeynep Kamil Women and Children's Diseases Education and Research Hospital, between 2017- 2019 years. Twenty five women just diagnosed as preeclampsia or with a preeclampsia diagnosis in their previous pregnancy in study group and 25 pregnant women ever diagnosed as preeclampsia in control group were included in the study. Evoked potentials obtained by oddball paradigm were recorded by EEG for each women. In some cases, P300 responses could not be obtained and the study was completed with 23 women in the study group and 16 women in the control group. Mean response to standard and target stimuli were obtained in both study and control groups. Because P300 responses could not be obtained in some pregnant women, we analysed the area under the curve of 200-800 msn time window instead of P300 latency for comparison of alterations. Auditory evoked potentials of women using Alpha Methyl Dopa medication were compared with the the control group potentials and also compared with the whole study group potentials. Normality of continuous variables was assessed with Kolmogorov-Smirnov's test. Differences for numerical data between study and control groups were compared with student's unpaired T- test. ANOVA was used for multiple group analysis. Statistical significance was defined as a p< 0,05. Data obtained from the area under curve of frontal region records were statistically different between study and control groups (study group: -1.295 ± 0.543 μVsn, control group 1.703 ± 0.648 μVsn) ((p= 0,026). In the study group, we found augmentation of negativity of the area under curve. Other regions showed no difference for area under curve of recorded potentials. Area under curve of auditory evoked potentials of women in study group who were not using Alpha Methyl Dopa were statistically different from control groups area under curve potentials (non Alpha Methyl Dopa using study group:-1.809±0.721 μVSn, control group:0.671±0.651 μVSn ) (p=0,045). Area under curve of evoked potentials were similar for women using Alpha Methyl Dopa in the study group and control group. Since no eclamptic convulsions occurred in any pregnant woman during the study period, the threshold value could not be determined for the area under the curve that could predict convulsions. There was no difference between the pregnant women using Alpha Methyl Dopa and the control group. Alpha Methyl Dopa may be thought to reduce cortical excitability other than its antihypertensive effect. It may be suggested that changes in cortical activation in preeclamptic pregnants should be detected by auditory oddball paradigm and that pregnant women with increased negativity in frontal region should be monitored more closely for risk of eclampsia and prophylactic treatment can be started. This may help improving maternal morbidity and mortality.