Askeri harcamaların büyüme üzerine etkisi: OECD örneği(1996-2016)
The effect of military expenditures on growth: OECD sample (1996-2016)
- Tez No: 607896
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çalışmanın temel amacı, askeri harcamaların teknoloji veya pozitif dışsallık üzerinden büyümeyi uyarıcı etkisinin araştırılması hususudur. Uygulamalı literatürde yaygın bir şekilde işlenmiş olan bu tez, uzun dönemli iktisadi büyümenin asıl bileşenleri olan sermaye birikimi ve teknolojik gelişmenin, transfer niteliğindeki askeri harcamalar değişkeninin ne ölçüre ve nasıl etkileştiğini araştırır. Bu bağlamda, 33 OECD ülkesinin gözlem değerleri işlenerek elde edilmiş veriler, GSM ve Feder-RAM teorik temelli modeller üzerinden Sistem GMM yöntemiyle tahmin edilmiştir. Ülkemiz açısından bu tezde varılan analiz sonuçları rehberliğinde yapılabilecek değerlendirmede, savunma sanayiinin gelişip güçlenmesi şekillenen savunma endüstrisi, askeri harcamaların kompozisyonlarında önemli değişikliklere neden olduğundan büyümeye yaptığı katkının olumlu olduğu hususunun dikkate alınması ile politika yapıcılarının bu yapılan çalışmayı değerlendirmiş olması tarafımızca bir kazanç sayılacaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the effect of military expenditures on economic growth which is stimulating via technology or positive externality. This thesis, which has been extensively studied in the applied literature, investigates that how capital accumulation and technological development -which is the main components of long-term economic growth- measures and interacts with the military expenditure variable. In this context, we use the data of 33 OECD countries which is mainly obtained from SIPRI and World Bank. These data is estimated by the System GMM on Augmented Solow Model and Feder-RAM theoretical based models. In the evaluation that can be made under the guidance of the analysis these results shed light that emerging defense industry has caused significant changes in the composition of military expenditures. As with the positive contribution of this study which will have evaluated by any policy maker, it will be considered as a real value by us.