Geopolimer harcın mikro organizmalar yardımıyla kendiliğinden iyileşmesinin araştırılması
The investigation of self-healing of geoplymer mortar by using microorganisms
  1. Tez No: 607992
  2. Yazar: BERİVAN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜCTEBA UYSAL, YRD. DOÇ. DR. VOLKAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Çimento üretimi neden olduğu büyük çaplı karbondioksit salınımı nedeniyle çevreye büyük zarar vermektedir. Geopolimer beton ise çimentosuz içeriğiyle çevre dostu, durabilite etkilerine daha dayanıklı ve geleneksel betonun yerini almaya hazırlanan yeni nesil bir beton türüdür. Bakteriler ile çimento esaslı betonların iyileştirilmesi (biyobeton, biyomineralizasyon, biyoiyileşme, biyoçimentolaşma) özellikle son birkaç yıldır çalışılmakta olan ve olumlu sonuçlarıyla akademiyi araştırmaya teşvik eden bir alandır. Geopolimer betonun bakteri ile iyileştirilmesi ile ilgili çalışmalar ise literatürde yok denilecek kadar azdır. Bu tez kapsamında, metakaolin esaslı geopolimer harcın mikroorganizma yardımıyla iyileştirilmesinin detaylı bir araştırması yapılmıştır. Kullanılan bakteri tipi, yaşamsal döngüsü sonucu kalsiyum karbonat çökelmesi sağlayan Bacillus sporasarcina pasteurii (DSMZ 33)'dir. Deneysel çalışmalar uygun yöntemle üretilen geopolimer harçta biyolojik iyileşmenin başarılı olduğunu göstermiş, bununla ilgili yöntem ve teknikler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cement production is causing great damage to the environment due to the large scale CO2 emissions. Geopolymer concrete is a new generation type of concrete which is environmentally friendly, durable to durability effects and prepared to replace traditional concrete with its cementless content. Improvement of concrete by using bacteria (bio-concrete, biomineralization, bio-healing, bio-cementing) is an area that has been working especially for the last few years and encourages the academy to research with its positive results. However, studies on the self healing of geopolymer concrete with bacteria are negligible in the literatüre. Within the scope of this thesis, improvement of metakaolin based geopolymer mortar with microorganism was investigated in detail. The type of bacteria used is Bacillus sporasarcina pasteurii (DSMZ 33), which provides calcium carbonate precipitation as a result of its life cycle. Experimental studies have shown that the biological healing of geopolymer mortar produced by the appropriate method is successful. In addition, methods and techniques for healing have been introduced.